Hollanda Maliye Bakanı’ndan kripto para açıklaması: Yasaklamak işe yaramaz

Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, kripto paralar konusundaki endişeleri anladığını ancak yasak getirmenin bir işe yaramayacağını düşündüğünü söyledi.

hollanda

Hollanda’nın ekonomi politikalarını yorumlayan analiz bürosu direktörü olan Hasekamp, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Bitcoin de dahil olmak üzere kripto paraların ‘çok da geç olmadan’ yasaklanması gerektiğini söylemişti. Ülkenin Maliye Bakanı Wopke Hoekstra ise bu düşünceye karşı çıktığını belirtti.

“Denetlemek daha önemli”

Bakana göre, kripto paraları yasaklamaktansa denetlemek çok daha önemli:

“Şu ana kadarki gözlemlemelerim denetlemenin yasaklardan daha etkili olduğu. Kripto para sahiplerine ve sağlayacılarına yapılacak denetimler daha önemli. Örnek olarak geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana Hollanda Merkez Bankası (DNB) bu piyasada etkin olan şirketleri denetlemeye başladı”

“İnsanlar asıl şimdi dikkat etmeli”

Hoekstra, kripto paraların birçok uzmanın endişelendiği gibi çok volatil olduğunu, önceden tahmin edilemeyecek hareketler yapabildiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar yatırım yapmadan önce mutlaka düşünmeliler. Kripto para fiyatları aşırı dalgalı olabiliyor. Asıl şimdi bu dönemde dikkatli olmalılar.”

Hasekamp: Çöküş kaçınılmaz

CPB direktörü olan Hasekamp ise bu konudaki ısrarlı yorumlarını sürdürüyor. Hasekamp, Het Financieele Dagblad adlı ekonomi gazetesinde yer alan bugünkü köşe yazısında dijital paraların çöküşünün mutlaka gerçekleşeceğini, çünkü bu tür paraların hiçbir değerinin olmadığını ve onlara popülerliklerini kazandıranların insanlar olduğunu belirtti.

“Kripto paraların gerçek değeri yoksa bu euro için de geçerli”

Hasekemp’in bu sert yorumlarına, Hoekstra dışındaki uzmanlar da şüpheyle yaklaşıyor. Hisse senetleri piyasaları uzmanı olan Jacob Schoenmaker, konuyla ilgili yaptığı yorumda kripto paralar için yapılan ‘Değeri yok’ yorumlarının euro için de geçerli olduğunu söyledi:

“Kripto paraların hiç gerçek değeri yok mu? Bunu euro için de söyleyebiliriz. Paranın değerinin olmasının sebebi insanların ona güvenmesidir. 50 euroluk bir kağıt paranın değeri aslında 2 senttir. Tabii ki tüm bunlar Bitcoin için de geçerlidir. ”

“Yasaklamak ileri gitmek olur”

ING ekonomisti Teunis Brosens ise, “Tüm kripto para piyasasına baktığınız zaman olumsuz düşünebiliyorsunuz. Çünkü yüzlerce hatta binlerce hiçbir işe yaramayan kripto para var. Dolandırıcılıklar, piramit şemaları… Dolayısıyla genel bir bakış olduğunda hissedilen endişeleri anlıyorum. Ancak yasaklamak, çok ileri gitmek olacaktır. Çünkü dolandırıcılarla ilgili birçok düzenleme ve ceza var. Yasaklamanıza gerek yok” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl