7 milyar dolarlık varlıkları yöneten şirket Bitcoin’i ön plana çıkarıyor

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan enflasyon ABD'de de ciddi şekilde tartışılmaya başladı. Biden yönetiminin "Enflasyon geçici" sözleri birçok yatırımcıyı ikna etmemiş gözüküyor. Yönetimi altında 7 milyar dolarlık varlık bulunan Horizon Kinetics şirketi de bu anlamda Bitcoin'in önemine dikkat çekti.

bitcoin (31)

ABD’de bu yılın en başarılı fon yöneticilerinden biri olarak gösterilen Horizon Kinetics şirketi, ülkede gittikçe artan enflasyondan korunmak amacıyla emlak, arazi ve kripto paraları ön plâna çıkarıyor. Yönetimi altında 7 milyar dolarlık varlık bulunan ve Murray Stahl, Steven Bregman ve Peter Doyle tarafından kurulan fon yönetim firması, dünyadaki borç yükünün gittikçe artmasından endişeli…

“Ya temerrüte düşülecek ya da para değersizleşecek”

Kuruculardan Peter Doyle, Financial Times’a verdiği demeçte konuyla ilgili çok net yorumlarda bulundu:

“Pandemiden sonra bu işin geri dönüşü yok. Ya temerrüte düşülecek ya da para değersizleşecek. En iyi uzun vadeli yatırımcılar her zaman portföyleri çeşitli olan ve çok fazla değişiklik yapmayan yatırımcılardır. Bu kişiler, hisselerini aldıkları şirketlerin büyümesine izin verirler.”

Kurucuların “al ve uzun vade elinde tut” politikasını uyguladığı şirketler arasında büyük alan ve arazi sahibi şirket Texas Pacific Land de bulunuyor. 1994 yılından bu yana Texas hisselerini elinde bulunduran şirket, Bitcoin için de aynı mantaliteyi uyguluyor. 2016’da Grayscale Bitcoin Fonu’ndan alınan yüzde 1’lik hissenin değeri şu anda, Paradigm Fonu’nun yüzde 1’ine kadar büyüdü. Texas Pacific Land hisseleri de bu sene yüzde 100’lük kazanç getirdi. Şirket, Teksas’taki petrol ve gaz çıkaran şirketlerden arazi işletim ücreti alıyor. Bilindiği üzere Teksas eyaleti yenilenebilir enerji konusunda da ciddi şekilde müsaitliği olan bir bölge ve kripto para madenciliği alanında da gittikçe büyüyor.

“Herkes bu varlık sınıfını almalı”

İnsanların bu varlığa yatırım yapması gerektiğini belirten Doyle şu ifadeleri kullandı:

“Paraların değerlerinin kaybedildiği ve bunun açıkça konuşulduğu bir dönemde, Bitcoin’in sınırlı arzının bir primi olmak zorunda. İnsanlar bu varlık sınıfını almalılar. Biz herkesin yatırım yapacağı fonlar sunmuyoruz. Yatırımcılar en az 3-5 yıl arası zaman vermeliler. Bizim yatırım felsefemiz bu. Yatırım yaptığımız şirketler nasıl uzun dönemli ise yatırımcılarımızın da uzun dönem düşünmesini istiyoruz”

Düşüşe rağmen 2021’de yüzde 50’den fazla kazandıran iki fon

Şirketin iki fonu, kripto paralarda yaşanan son düşüşlere rağmen, uzun vadeli alımın bir sonucu olarak, 2021 yılında yatırımcılarına yüzde 50’den fazla kazanç sağladılar. Kinetics Small Cap fonu % 58.74, Kinetics Spin-Off and Corp Rest fonu ise % 56.58’lik kâr getirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl