Büyük ABD bankası Bitcoin saklama hizmeti başlatıyor

Yönetimi ve emaneti altında 8.6 trilyon dolarlık varlık bulunan ABD'nin en büyük 5. perakende bankası U.S Bank'ın kripto para saklama hizmetini açıklaması bekleniyor. Fon yöneticilerine özel olacak hizmet sayesinde yatırımcılar Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin'lerini, saklama hizmeti sağlayıcısı NYDIG yardımıyla koruyabilecekler. Bankanın kısa süre içerisinde bu kripto paralara Ethereum'u da eklemesi bekleniyor.

Özellikle kurumsal şirketlerin yatırım için sabırsızlandığı kripto paralar konusunda ABD’li bankalardan üst üste adımlar gelmeye devam ediyor. JPMorgan, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi dev kurumların varlıklı müşterileri için çeşitli kripto para hizmetleri sunmasının ardından perakende müşteriler için çalışan US Bank da bu evrene adım attı.

ABD medyasından CNBC’ye konuşan, bankanın varlık yönetimi başkan yardımcısı Gunjan Kedia, saklama hizmetleri veren dev şirket NYDIG’nin yardımıyla Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin için özel anahtarların saklanmasına yardımcı olacaklarını söyledi. Kedia, zaman içinde Ethereum gibi diğer kripto paraların da sisteme dahil edileceğini belirtti.

Bank of New York Mellon, State Street ve Northern Trust gibi trilyonlarca dolarlık varlık yöneten ve saklayan dev kurumların birçoğu geçtiğimiz dönemde NYDIG ile anlaşıp, dijital varlık saklama hizmetlerini duyurmuşlardı.

“Kripto paraları düşünmeyen tek bir varlık yöneticisi yoktur”

Bankaların kripto para kabul etmeleriyle ilgili olarak da konuşan Kedia, varlık yöneticilerinin de bu konuya eğildiklerini söyledi:

“Müşterilerimiz portföy çeşitlendirici bir varlık sınıfı olarak kripto para yatırımı konusunda çok ciddi taleplerde bulunuyor ve şu anda bunu düşünmeyen tek bir varlık yöneticisi olduğuna inanmıyorum.”

“Altında yatan teknoloji sağlam olmalı”

Geçtiğimiz sene, regülatörlerin ulusal bankaların kripto para saklamalarına izin vermesinin ardından konuyla ilgili banka müşterileri arasında bir araştırma yapan Kedia, piyasadaki birçok kripto paranın ‘hayatta kalamayacağını’ düşündüklerini belirtti:

“Her yerde duyduğumuz konu, bu piyasada her kripto paranın hayatta kalamayacağı… Binlerce kripto para için bu hizmet verilemez. Bizim onu desteklememiz için altında yatan teknolojinin ve gelecek adına potansiyelinin yüksek olması gerekir”

Yönetim ve emanette 8.6 trilyon dolar…

1863 yılında ABD iç savaşı döneminde kurulan U.S Bank, yönetimi ve emaneti altındaki 8.6 trilyon dolarlık varlıkla ülkenin en önemli bankacılık kurumlarından biri olarak görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl