8 yıldır hareketsiz olan Bitcoin cüzdanından 2207 BTC çıktı

bitcoin-btc

Herhangi bir hareket göstermediği uzun yıllardan sonra yaşam belirtisi veren Bitcoin cüzdanlarına bugün bir yenisi eklendi.

Bitcoin fiyatının rekor kırarak 69 bin dolara ulaşmasının ardından TSİ 21.35’te 1F2f5… ile başlayan bir adresten 2207 BTC aktarıldı. 2207 BTC, mevcut fiyatlarla yaklaşık 150 milyon dolar ediyor. Söz konusu adrese bu BTC’ler, 8 Ekim 2013 tarihinde gönderilmişti ve o tarihten sonra cüzdandan herhangi bir Bitcoin çıkışı olmadı.

Cüzdan sahibi, hareket ettirdiği 2207 BTC’nin 300’ünü bir adrese, diğer 1907’sini ise farklı bir adrese gönderdi. BTC’ler daha sonra başka adreslere dağıtıldı. 1407 BTC’lik bölüm, haberin yayına girdiği sırada bc1q23… ile başlayan adreste tutuluyor.

Satmak için mi, yoksa basit bir cüzdan değişikliği mi?

BTC’lerin sahibinin bu işlemi satmak için yaptığı yoksa bunun sadece basit bir cüzdan değişikliği mi olduğunu kesin olarak bilmek mümkün değil. Öte yandan BTC’ler, henüz bir borsaya aktarılmış görünmüyor. Bilinen bir borsa adresine aktarılmamış olsa da bu bir tezgah üstü (OTC) işlemi de olabilir. Diğer yandan, gerçekleştirilen işlemlerin cüzdan değişikliği ihtiyacı nedeniyle yapılmış olması bir başka ihtimal. BTC’lerin tutulduğu ilk adres, 1 ile başlayan, Bitcoin’in ilk dönemlerine ait adres formatı. Aktarılan yeni adresler ise bc1 ile başlayan, daha iyi güvenlik ve daha ucuz transfer işlemi imkanı veren SegWit adresleri. Unutulan veya kaybedilen bir cüzdan şifresinin yıllar sonra bulunması da üçüncü bir olasılık.

Bu tür Bitcoin hareketlilikleri yeni değil ve dönem dönem görülüyor ancak yine de piyasada bir paniğe sebep olabiliyor. Bugünkü transfer işlemi gerçekleşmeden önce 68 bin dolar olan BTC fiyatı, TSİ 22.48 itibari ile 67 bin dolar fakat yaşanan düşüşün temel sebebinin aynı dakikalara denk gelen Evergrande’nin iflas haberi olduğu düşünülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl