9 milyon dolar çalan hacker, Google’da ülkeden kaçış yolu aramış

Geçtiğimiz sene temmuz ayında Solana üzerindeki Crema Finance'i hack'leyen bir kişi New York Başsavcılığı tarafından elektronik dolandırıcılıkla suçlanırken, 9 milyon dolarlık soygunun ardından Google'da yaptığı aramalar ise güldürdü.

scam

ABD New York Güney Bölge Savcılığı, dün 9 milyon dolarlık bir DeFi saldırısını düzenleyen kişi hakkında hazırladığı iddianameyi açıkladı. Açıklamada hangi DeFi protokolünün hack’lendiği konusunda isim verilmedi ama kripto uzmanları iddianamedeki bilgilerden yola çıkarak Crema Finance sonucuna ulaştılar.

Shakeeb Ahmed ismindeki 34 yaşındaki hacker’ın uluslararası bir teknoloji firmasında güvenlikten sorumlu mühendislerden biri olarak çalıştığı ifade edildi. Savcılık Ahmed’in en fazla 20 yıl olacak şekilde hapis istemiyle yargılanmasını talep ediyor.

ABD Vergi Dairesi IRS’in Suç Departmanı’ndaki bir ajan olan Tyler Hatcher konuyla ilgili yorumunda, “Ahmed bilgisayar konusundaki becerilerini milyonlarca dolarlık bu soygunu yapmak için kullandı. Çaldığı fonları saklamaya çalıştı. Ancak IRS’ten kaçacak kadar yetenekli değildi” dedi.

Google’da güldüren aramalar

Çaldığı fonların sahibi olan borsayla iletişime geçtiği ve 1.5 milyon dolar karşılığında tüm fonları geri vermeyi önerdiği de belirlenen hacker’ın daha sonra Google’da yaptığı aramalar da güldürdü. Bu kadar bilgili olan bir bilgisayar mühendisinin Google’da,

“DeFi hack’leri ve FBI”
“eletronik dolandırıcılık”
“Sınırı kripto parayla geçebilir miyim”
“Federal hükumetin varlıklarıma el koymasını nasıl engellerim”

gibi aramalar yapması yetkilileri şaşırttı.

34 yaşındaki hacker aynı zamanda Google aramalarında çeşitli kelimeleri değişik şekilde yazarak (govt-government gibi…)  da farklı sonuçlar elde etmeye çalıştı ve aramalarını bu şekilde derinleştirdiğini düşündü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl