a16z ve Coinbase’den Hint borsasına tam 260 milyon dolar yatırım

Kripto para endüstrisinin en hızlı büyüdüğü ülkelerden biri olan Hindistan'ın önemli borsalarından CoinSwitch Kuber, Andreessen Horowitz (a16z) ve Coinbase Ventures'ın liderlik ettiği C Serisi fonlama turunda tam 260 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim sermayesi devi a16z, böylece Hindistan'daki ilk yatırımını yaparken, bu destekle birlikte borsanın toplam piyasa değeri de 1.9 milyar dolara ulaştı.

Kripto paralar konusunda henüz 1 sene öncesine kadar tüm sektörü yasaklamayı düşünen Hindistan’da, dünya devlerinin büyük yatırımları devam ediyor. Ağustos ayında CoinDCX borsasının aldığı 90 milyon dolarlık yatırımın ardından şimdi de CoinSwitch Kuber, 260 milyon dolarlık fon toplamayı başardı.

a16z ve Coinbase Ventures…

Özellikle ABD’de kripto para startup’ları ve teknoloji şirketlerine yaptığı yatırımlarla bilinen Andreessen Horowitz (a16z) ile Coinbase borsasının yatırım kolu olan Coinbase Ventures’ın da yatırım turunda yer alması, Hindistan’daki kripto para endüstrisinin büyümesinin görülmesi açısından çok önemli… Paradigm, Ribbit Capital, Sequoia Capital India ve Tiger Global de diğer yatırım yapan şirketlerdendi.

Andreessen Horowitz’in ortaklarından olan David George yatırımla ilgili yaptığı açıklamada, “Hindistan’daki kripto para piyasasının sunduğu fırsatlar konusunda çok heyecanlıyız. Patlayıcı bir büyüme gösteren CoinSwitch de, ülkenin en büyük perakende yatırım platformu oldu.” dedi.

Lending ve staking geliyor

CoinSwitch aldığı bu yeni yatırımla beraber, borsaya “lending” ve “staking” özelliklerini getirmeyi ve kendisine fazladan 50 milyon müşteriyi daha çekmeyi amaçlıyor. Şirket ayrıca, mühendislik, ürün yönetimi, veri ve büyüme işlevleri konusunda da çalışan sayısını artırmayı ve 250 kişiyi daha kadrosuna katmayı plânlıyor. Borsanın şu anda 10 milyonun üzerinde kullanıcısı olduğu ve bu rakamın %70’lik kısmının da aktif şekilde borsayı kullandığı belirtiliyor. Perakende müşterilere hizmet veren bir borsa olan CoinSwitch, bu yatırımın ardından kurumsal müşterilere de yönelecek.

CoinSwitch, Hindistan’da 1 milyar dolar değeri aşan iki borsadan biri konumunda… Diğer borsa ise Ağustos ayında 90 milyon dolarlık yatırım alan CoinDCX (1.1 milyar dolar piyasa değeri).

Ülkede kripto paralar konusunda ciddi bir belirsizlik söz konusu ancak bu yatırımların üst üste gelmesi, bu dakikadan sonra kripto paraların yasaklanma ihtimalini de ciddi şekilde düşürüyor. Blok zincir analiz şirketi Chainalysis de ülkedeki büyüyen ilginin, Hindistan’ı Asya, Güney Asya ve Okyanusya bölgelerinde en hızlı büyüyen piyasalardan biri haline getirdiğini belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl