a16z’nin 2.2 milyar dolarlık kripto fonu, 5 alana yatırım yapacak

Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz

Silikon Vadisi’nin en önemli girişim sermayesi şirketlerinden biri olan ve daha önce de kripto para fonları oluşturan Andreessen Horowitz’ten (a16z) dev bir hamle daha geldi. Şirket, 2.2 milyar dolarlık yeni bir kripto para fonu kurduğunu açıkladı.

a16z, 3. kez kripto fonu oluşturduğunu duyururken, bu fon 865 milyon dolarlık önceki iki fonun neredeyse 3 katı değerde.

“Bir sonraki dalga kripto paralarla gelecek”

Şirketin resmi sistesinden yapılan açıklamada, “Bir sonraki bilgi işlem inovasyon dalgasının kripto paralar tarafından yönlendirileceğine inanıyoruz. Toplulukların, ağların gelişimi için önemli kararlar aldığı bu dönemde, kripto para sektörünün yeni tür yönetişim biçimleri ortaya çıkarması ve güveni yeniden sağlaması konusunda radikal şekilde iyimseriz” denildi.

2.2 milyar dolarlık fonun yöneticileri olan Chris Dixon ve Katie Haun ise yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandılar:

“Bu fon, geleceğin vizyoner kripto para girişimcilerini bulmamıza ve kripto evreninin en heyecan verici alanlarına yatırım yapmamıza yardımcı olacak. Biz, hem gelecek vadeden tohum yatırım projelerine hem de artık tamamen gelişmiş, büyümüş projelere de yatırım yapıyoruz.”

5 alana yoğunlaşacak

Firmanın açıklamasına göre, yukarıda bahsedilen ‘heyecan verici alanlar’ ise şöyle:

  • Yeni nesil ödemeler
  • Modern değer saklama aracı
  • Merkezi olmayan finans
  • İçerik oluşturucuların para kazanmalarını sağlayan yeni yollar
  • Web 3

Bu alanlar, şirketin ikinci kripto fonunu duyurduğu geçen yılın Nisan ayında özetlenmişti.

Firmalar gelişiyor, yatırım pahalılaşıyor

a16z’nin fon kurma zamanı, her geçen gün değerleri artan kripto firmalarının sonraki fonlama turlarına katılması açısından çok önemli. Örnek olarak, sadece 2021 yılında; Blockchain.com, BlockFi, Circle, Dapper Labs, Ledger ve Solana Labs tarafından 6 fonlama turu yapılmış ve bu firmalar toplamda 2 milyar dolardan daha fazla yatırım almışlardı.

Andreessen Horowitz’in bu hamlesinin önemini gösteren ikinci bir neden ise, hem girişim sermayesi şirketleri hem de onların yatırımcılarının, son dönemde yaşanan tüm olumsuz gelişmelere ve fiyat volatilitesine rağmen hala kripto para sektörüne olan büyük inançlarını koruyor olmaları.

Çok tecrübeli isimler de kadroya katılıyor

Bu dev yatırım birçok riski de beraberinde getirirken a16z, önlemini en baştan almış görünüyor.

2017-2020 yılları arasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Kurumsal Finansman Bölümü başkanlığı yapmış olan Bill Hinman ve 2017-2019 yıllarında Hazine Bakanlığı Uluslararası İlişkiler yöneticisi olan ve G7’nin kripto para çalışmalarını koordine eden Brent McIntosh ve daha önce, şu anki başkan Joe Biden’ın başdanışmanlığını yapmış olan Tomicah Tillemann da a16z yönetim listesine giren isimler arasında…

Andreessen Horowitz’e katılan isimler ve görevleri şu şekilde:

Bill Hinman: Danışman ortak
Alex Price: Danışman ortak
Tomicah Tillemann: Küresel politikadan sorumlu yönetici
Brent McIntosh: Danışman ortak
Rachael Horwitz: Pazarlama ve iletişimden sorumlu yönetici ortak

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl