AAVE, 17 token için borç piyasasını dondurdu

Kilitli varlık değeri bakımından en büyük DeFi protokollerinden olan AAVE, muhtemel piyasa manipülasyonu saldırılarından kaçınabilmek için 17 token'daki borç verme mekanizmalarını dondurdu.

Merkeziyetsiz finansın kredi verme protokolü AAVE, fiyat manipülasyonu saldırılarından korunmak için, geçici olarak da olsa 17 token’ın kredi işlemlerinde kullanılmasını dondurdu.

Curve olayından sonra alınan karar…

Ethereum üzerindeki en büyük borç verme protokollerinden biri olan ve sisteminde 3 milyar 600 milyon dolardan fazla kilitli varlık bulunan AAVE’nin bu kararı, geçen hafta Curve üzerinden yapılan ve sadece 1.6 milyon dolarlık batık borç ile atlatılan “short pozisyon operasyonu”ndan sonra alması da dikkat çekiyor.

Llama ve Chaos Labs’in, likiditesi düşük olan varlıkların AAVE’nin 2.0 versiyonunda borç olarak verilmesini durdurma talebi yönetişim üyeleri tarafından kabul edildi.

Dondurulan kredi piyasaları; yearn.finance, Curve DAO, 0x, Decentraland, 1inch, Basic Attention Token, Ampleforth, DeFi Pulse Index, renFIL, Maker, Enjin ve xSUSHI ile beraber sUSD, GUSD, RAI, USDP, ve LUSD’den oluşan 5 sabit coin

Dondurma adımı sonrasında kullanıcılar bu varlıkları protokole yatıramayacak ya da bu token’lar kullanılarak borç alınamayacak.

Ne olmuştu?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta bir manipülatör 57 milyon dolar değerde 92 milyon adet CRV’yi AAVE üzerinde borç almış ve devamlı olarak CRV’leri satmaya başlamıştı. Ancak bunu fark eden Curve topluluğu alımlar yaparak fiyatı yükseltmiş ve manipülatörün short operasyonunun başarısız olmasını sağlamışlardı. Kısa pozisyon tasfiye olurken, buna rağmen AAVE’de 1.6 milyon dolarlık bir “batık borç” durumu olmuştu.

AAVE, bu borcu kapatacak gücü olduğunu ancak düşük likiditesi olan varlıklarda aynı tarz yeni denemeleri önlemek için böyle bir önlem aldığını duyurdu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl