MiCA’yı oylayacak olan AB Komisyonu’ndan şimdi de dijital euro yasa tasarısı

MiCA yasası konusunda oylama sürecinde olan ve dijital euro çalışmalarına da devam eden Avrupa Komisyonu tarafından CBDC konusunda bir yasa tasarısı hazırlanacağı belirtildi. Açıklama AB Merkez Bankası başkanı Lagarde'dan geldi.

Kripto paralara karşı duruşuyla bilinen AB Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, katıldığı bir konferansta Avrupa Komisyonu’nun “kısa süre içinde” dijital euro konusunda bir yasa tasarısı hazırlayacağını belirtti.

“Dört gözle bekliyorum”

Bu yasa tasarısını dört gözle beklediğini belirten Lagarde, “Dijital euro için hazırlanacak hukuki çerçeve, diğer katılımcıların da bu anlamda önlerini görmelerini sağlayacak ve hazırlanmaları için onlara zaman verecektir. Dijital euronun çıkarılması konusunda hazırlanan bu tasarıyı dört gözle bekliyorum. Kısa süre içerisinde Avrupa Komisyonu bu tasarıyı hazırlamış olacak” dedi.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Birliği dijital euro çalışmalarına 2021 yılında başlamış ve birkaç ay boyunca kamudan bu konuda geri dönüş almıştı. Konu hakkında yaklaşık 2 yıldır araştırma sahfasında olan AB Eylül 2023 itibariyle bu aşamyı sonlandıracak ve somut çalışmalara başlayacak. Dijital euro yani CBDC çıkarılıp çıkarılmayacağı konusundaki son karar da AB Merkez Bankası’nın olacak.

Dünyada CBDC’ler konusunda açık ara en önde ülke Çin olarak biliniyor. 2020 yılında dahi birçok CBDC denemesini çeşitli eyaletlerinde yapan Çin, kripto paraları ise yasakladı.

AB içinde Fransa, İsveç ve Letonya gibi ülkeler de daha önce CBDC çalışmalarına başlamışlardı. Rusya ve Türkiye de son dönemde bu kervana katılan ülkelerden oldular.

ABD ise bu anlamda en geride kalmış ülke konumunda olabilir. Ülkede dijital doların olup olmaması gerektiği konusunda hala ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl