Avrupa Komisyonu yetkilisi: Acilen MiCA’yı onaylamak zorundayız

Piyasalarda Kripto Varlıklar, yani bilinen adıyla MiCA'yı onaylayan ve topu Avrupa Parlamentosu'na atan Avrupa Komisyonu'nda üst düzey bir yetkili tasarının acilen yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi. İkinci ir MiCA'nın gerekli olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan yetkili, "Önce ilk adımı atmalıyız" dedi.

Avrupa Komisyonu’ndan inansal Hizmetler Departmanı başkan ayrdımcılığı görevi yürüten Alexandra Jour-Schroeder, FTX borsasının iflasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Kripto ya da blok zincirinin çöküşü değil”

Reuters’e konuşan ve MiCA yasa tasarısının bir an önce yürürlüğe girmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Schroeder, yaşananların çok ciddi olaylar olduğunu belirtti:

“Yaşanan çöküş çok ciddi. Asla küçümsenemez. Biz bunu kripto paraların ya da blok zinciri teknolojisinin çöküşü ya da başarısızlığı olarak da görmüyoruz. MiCA’nın olduğu bir yerde bu olaylar yaşanmazdı. Kullanıcı fonlarıyla şirket fonlarının ayrı tutulmadığı çok büyük hatalar söz konusu…”

“Önce MiCA gelsin sonra ikincisi düşünülür”

Dün AB Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’ın yaptığı “İkinci MiCA’ya da ihtiyaç var” sözü de hatırlatılan Schroeder, “Önce ilk adımı atmalıyız. O olmadan ikincisini atmak doğru değil. MiCA çıktıktan sonra da bu konular üzerinde düşünmeyi bırakmayacağız” dedi.

AB Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) risk analizi yöneticisi olan Steffen Kern de, kripto para piyasalarında güvenin kötüye kullanımı, denetim eksikliği ve kötü yönetim gibi ciddi sorunların olduğunu söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl