AB Komisyonu üyesi Vestager: Metaverse’ü anlamamız lazım

Son aylarda tüm dünyada esen metaverse fırtınasıyla ilgili olarak AB Komisyonu`nun başkan yardımcısı Margrethe Vestager'den de açıklama geldi. Reuters'e konuşan Vestager, "Bir şeyi regüle etmeye başlamadan önce onu iyi anlamamız lazım" dedi.

Facebook’un Ekim ayında çatı şirketinin adını Meta olarak değiştirmesinin ardından tüm dünyada yaşanan metaverse çılgınlığı politikacıların ve yargı bölgelerinin de dikkatini bu yöne çekmesine neden oldu. Konuyla ilgili son konuşan isim ise Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı ve rekabetten sorumlu üye Margrethe Vestager oldu.

“Alınan kararların bir gerekçesi olmalı”

Reuters’e açıklamalarda bulunan Vestager şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Birliği otoriteleri, geleceğin dijital dünyası olarak görülen metaverse’ü regüle etmeden önce onu iyi anlamalılar. Metaverse zaten burada, gözümüzün önünde. Dolayısıyla biz de, bu konuda bir regülatörün görev alanı ne olmalı diye çalışmaya başlamalıyız. Aldığımız her kararın bir temeli, bir gerekçesi olmalı. Aldığımız kararların sonunda doğru olup olmadığını anlamamız için de metaverse’ü de ciddi şekilde bilmeliyiz”

Bilindiği üzere adını Meta olarak değiştiren Facebook, bir süredir AB’de rekabetten sorumlu yönetici de olan Vestager’in hedefinde yer alıyordu. Vestager, Meta’yı veri toplama ve bu verileri kullanma konusunda eleştiriyordu.

Facebook kısa süre önce çatı şirketinin adını Meta olarak değiştirmiş ve ilerleyen dönemlerde metaverse yatırımlarını ciddi şekilde büyüteceğini açıklamıştı. Şirketin hisseleri ise, kullanıcı sayısındaki azalmanın ortaya çıkmasıyla geçen hafta tek bir günde yüzde 25’lik düşüş yaşamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl