AB Komisyonu’ndan ABD’ye kripto para uyarısı: Küresel regülasyon gelmeli

Geçtiğimiz günlerde MICA kurallarını onaylayan ve kripto paralar konusunda sert regülasyon kuralları getirme arayışı içerisindeki AB'nin bünyesindeki Avrupa Komisyonu'ndan ABD'ye kripto para tavsiyeleri geldi. Komisyon'un finansal hizmetlerden sorumlu başkanı, ekonomik istikrar için ABD'nin de yeni kanunlar çıkarması gerektiğini belirtti.

Rusya yaptırımlarından merkeziyetsiz cüzdan uygulamalarına kadar kripto para alanında son dönemde hızlı bir gidişat içine giren Avrupa Birliği’nde şimdi de ABD’yi ikna çabaları başlamış gibi görünüyor.

“Durdurulmazsa finansal istikrar kaybolur”

Avrupa Komisyonu Finansal Hizmetler Komitesi başkanı olan Mairead McGuinness, Washington ziyaretinde önemli açıklamalarda bulundu ve kripto paraların kontrolsüz şekilde büyümesinin finansal istikrarı ortadan kaldıracağını söyledi:

“Biz nasıl yaptıysak diğer ülkelerin de burada topa girmesini bekliyoruz. Belki farklı şekilde bir yoldan gidilir ama aynı amaç için olacaktır. Kripto paraların küresel olarak regüle edilmesi gerekir. Eğer bu kontrolsüz büyüme durdurulamazsa finansal istikrar da bozulur”

“Yatırımcı koruması için de belirsizlik var”

ABD’de yaptığı toplantıların ardından mutlu olduğunu ve bu konudaki umudunun arttığını belirten İrlandalı komisyon başkanı, Avrupa seviyesinde ciddi bir endişe hakim. Kripto paraların regüle edilmemesi durumunda ne olacağı hala tam anlamıyla bilinmiyor. Yatırımcı koruması anlamında da bir bilinmezlik var” dedi.

ABD Kongre üyeleriyle de birçok toplantı gerçekleştiren McGuinness, Patrick McHenry ve Kirsten Gillibrand gibi kripto para yasa tasarıları üzerinde çalışan senatörlerle de bir araya geldi.

Komisyon başkanı McGuinness

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl