AB’den kripto için kısıtlayıcı kanun tasarısı: En fazla 1000 euro…

Avrupa Parlamentosu yaptığı açıklamayla anonim kripto transferlerinin en fazla 1000 euro ile kısıtlanabileceği yönünde oluşturulan kanun tasarısının kabul edildiğini duyurdu. Tasarı için nihai müzakerelerin ise Nisan ayından sonra başlaması planlanıyor.

Avrupa Birliği kanun yapıcıları kripto piyasalarını yakından ilgilendiren bir kanun tasarısının önünü açtılar. Daha önce de çok tartışılan ve kimliği belli olmayan anonim kripto işlem ve transferlerinin en fazla 1000 euro ile kısıtlanacağı tasarı Avrupa Parlamentosu’ndan geçti.

Tasarının AP’den geçmiş olması, kanunlaştığı anlamına henüz gelmiyor. Kara Para Aklama Karşıtı ve Terörizmin Finansmanı Karşıtı yasa paketlerinin nisan ayındaki bir toplantıda onaylanmasına kesin gözüyle bakılırken, bu tasarı hakkındaki nihai görüşmeler de, bu iki paketin onayından sonra başlayacak.

Nakit parada da 7000 euro!

Yapılan açıklamada bu tasarının para aklama ve terörizmin finansmanını engellemek için hazırlandığı belirtilirken, nakit ödemelerde de rakamın 7000 euro ile sınırlandırıldığı bilgisi verildi. Tasarı için 99 kabul, 8 ret ve 6 da kararsız oyu çıktı.

Futbol kulüpleri bile müşteri doğrulaması yapacak

Tasarı metninde şeffaflık ve regülasyon uyumuna vurgu yapılırken, birçok kurumun da bunlara uymak zorunda olacağı kaydedildi:

“Bankalar, kripto varlık yöneticileri, gerçek ve sanal emlak şirketleri, büyük futbol kulüpleri ve varlık yöneticileri gibi birçok kişi ve kurum, müşterilerinin kimlik doğrulamalarını yapmak zorunda kalacaklardır. Bu kişi ve kurumların ne kadar varlıklarının olduğu ve ilgili şirketlerin kim tarafından kontrol edildiği bilinmek zorundadır”

Hatırlanacağı üzere AB’nin en önemli kripto düzenlemelerinden biri olan MiCA için son oylama da nisan ayına ertelenmişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl