AB regülatöründen kripto uyarısı: Hızlı büyüme sürerse risk artacak

Avrupa'da finansal krizlerin önlenmesi için erken tespit edilmesinden sorumlu olan regülatör bir kurum konumundaki Avrupa Sistematik Risk Kurulu, kripto paralar hakkında bir uyarı raporu yayımladı ve önerilerde bulundu. ESRB ayrıca, kripto paralarda kaldıraç seviyelerine de kısıtlama getirilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Sistematik Risk Kurulu (European Systemic Risk Board – ESRB), kripto paralar hakkında bir rapor yayımladı ve kaldıraç konusuna değindi. AB otoritelerinin kripto paralarda ve onlara bağlı yatırım fonlarındaki kaldıraç oranına sınır getirmesi gerektiğini belirten raporda, bu kısıtlamanın 2022’de yaşanan kripto krizlerinin bir kez daha yaşanmaması için getirilmesi gerektiği ifade edildi.

“Bir anda ve çabuk gelebilir”

ESRB tarafından yapılan açıklamada, sistematik risklerin bir anda ve çok çabuk gelebileceği belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Sistematik riskler çabuk ve anlık gelir. Son yıllarda görülen hızlı büyümenin devam etmesi durumunda, kripto varlıklar finansal istikrara tehdit oluşturabilirler. Son kabul edilen AB regülasyonlarına, kaldıraçlı işlemlere limit getirilmesi maddesi de eklenmelidir. Ayrıca kripto firmalarının müşterilerine token’ları kredi olarak sunmasına da sınırlama getirilmelidir. Bu sayede de kullanıcılar, fazladan teminat vererek kaldıraçlı işlem sayılarını artırmaktadırlar”

Reuters’in geçtiği bilgide ayrıca, ESRB’nin önerilerinin AB için zorunlu olmadığı ancak ileriki dönemde yapılacak düzenlemeler için önemli bir bilgilendirici görevi gördüğü belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Konseyi, geçtiğimiz hafta “Piyasalarda kripto varlıklar” yani MiCA isimli yasa tasarısını onaylamış ve bu regülasyonlar bütününün uygulanması sürecini resmen başlatmıştı. MiCA, AB yargı bölgesi içindeki şirketlerin müşterilerine hizmet sağlayabilmesi için AB’den onay almasını zorunlu kılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl