AB kripto vergi yasası tüm dünyayı kapsayacak!

Kripto paralardan 2 milyar doların üzerinde vergi toplamayı hedefleyen Avrupa Birliği'nde, yeni bir yasa tasarısı oylamaya sunulacak ve AB vatandaşlarına kripto para hizmetleri veren şirketlerin hangi yargı bölgesine dahil olduklarına bakılmaksızın bilgi paylaşımı yapması zorunlu kılınacak.

Son dönemde MiCA başta olmak üzere kipto paraların regüle edilmesi konusunda birçok önemli adım atan Avrupa Birliği’nin önemli kural koyucu kurumlarından biri olan AB Komisyonu, kripto paralar konusunda AB vatandaşlarına hizmet sağlayan şirketlerin gerekli bilgileri sağlamasını zorunlu kılacak.

“Kayıplar önemli seviyeye ulaştı”

Komisyon’dan yapılan açıklamada vergi kurumlarının gerekli olan bilgilerden yoksun olmasından ötürü yeterli miktarda vergi toplayamadığı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“AB vergi kurumları, sınır ötesi işlemlerde çok kolay şekilde kullanılabilen kripto varlıklarda yapılan hareketleri, yeterli bilgiye sahip olmamasından ötürü gerekli biçimde takip edememektedir. Bu da vergilerin doğru şekilde ödendiği konusunu garanti etmeyi iyice zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla AB vatandaşlarının da buradaki kaybı önemli seviyeye ulaşmaktadır”

Komisyon’dan elde edilen rakamlara göre toplanması beklenen ve toplanan vergi miktarı arasında yaklaşık 93 milyar euroluk fark bulunuyor. 2020 yılında elde edilen rakam toplam gelirin yaklaşık %9.1’ine tekabül ediyor.

Geçtiğimiz günlerde AB’nin kripto para işlemlerinden yıllık 2.4 milyar euroluk gelir hedeflediği iddia edilmişti.

Avrupa Komisyonu tasarının yasalaşması halinde, kuralalrı 2026 yılından itibaren yürürlüğe koymayı plânlıyor. Yasalaşma için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin de onayı gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl