ABD, 23 dolandırıcı kripto sitesine karşı uyardı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Finansal Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI), dolandırıcılık yaptığından şüphelendiği kripto broker’larına ve web sitelerine karşı iki gün içinde 23 ayrı uyarıda bulundu.

DFPI’nin tüketici uyarı sayfasında 27, 28 ve 29 Aralık tarihlerinde, kripto ile ilgili bazı web siteleri için uyarılar yer aldı. Bunlar arasında Uniswap, Rakuten, MUFG gibi bilinen platform ve şirketlerin kopyaları da bulunuyor. Uyarılarda yer verilenler şu şekilde:

 1. RB Hood,
 2. Reliable Option Trade,
 3. Rui Win Capital Group,
 4. SIMEX,
 5. Sun Bit Proa,
 6. Tahoe Digital Exchange,
 7. TeleTrade Options,
 8. Tony Alin Trading Firm,
 9. Hekamenltd,
 10. Tosal Markets Limited,
 11. Trade 1960,
 12. Yong Ying Global Investment Company Limited,
 13. Unison FX,
 14. VoyanX.com,
 15. ZC Exchange
 16. eth-Wintermute.net
 17. UniSwap LLC.
 18. Rakuten OPD
 19. PrivMoney.com
 20. Penzo Limited
 21. Osoptionsexchange
 22. OFBX Global
 23. MUFG Pro

Sahte Uniswap’tan 14 bin dolarını çaldılar

Uniswap’ın kopya sitesi üzerinden insanların nasıl dolandırıldığına örnek olarak yaşanan bir dolandırıcılık olayı anlatıldı:

“Mağdur, internette kendisine “Heitor Ryan” adını veren ve bir bankada çalıştığını iddia eden bir kişiyle tanıştı. Heitor, kurbanıyla birkaç ay boyunca arkadaş olarak sohbet ettikten sonra onu dolandırıcılığı meşru göstermek için kurduğu web sitesine kripto yatırımı yapmaya ikna etti.

Heitor, mağduru uniswap.llc adlı bir likidite madenciliği havuzuna yatırım yaptıklarına inandırdı. Bu havuz, yatırılan miktarla orantılı “kademeler” halinde yapılandırılmış yüksek bir getiri oranı sağlamayı vadediyordu.

Web sitesi, kullanıcılara paralarının ABD doları cinsinden tutulacağını ve kripto paraların oynaklığından korunacağını garanti ediyordu. Site, kurbanın buradaki bir hesaba kripto para yatırdıktan sonra günlük getiri elde ettiğini ileri sürüyordu. Ancak mağdur parayı çekmeye çalıştığında, kendisine cüzdan adresinin ‘anormal’ olduğu ve bunu düzeltmek için 7 bin dolar daha yatırması gerektiği söylendi. Mağdur yatırdığı 14 bin doları geri alamadı.”

Duygusal yakınlıkla dolandırıyorlar

Kaliforniya regülatörünün bir başka platform RB Hood’a yönelik uyarısı ise şu şekilde paylaşıldı:

“Kaliforniya Finansal Koruma ve Yenilik Departmanı (DFPI), en az bir Kaliforniyalıdan bir kripto yatırımıyla ilgili şikâyet aldı.

Mağdur, sosyal medyada “Jiang Yingying” takma isimli bir kadınla tanıştı, WhatsApp, Telegram ve kısa mesaj yoluyla iletişim kurdu. Bir süre sonra kendisine duygusal yakınlık gösteren Jiangin’in ikna etmesiyle mağdur bir kripto hesabı açtı ve kartından 500 dolar transfer etti.

Ardından kripto parayı önce rbhoodc.com adlı bir Çin borsasına aktardı, ancak daha sonra adını rbhoodz.com olarak değiştirdi. Sonra tekrar rbhoodd.xyz olarak değiştirdi. Mağdur, 13 bin dolar kredi bile alıp bunu da Crypto.com hesabı aracılığıyla rbhoodc.com’a yatırdı.

Bu arada Jiang, para kazandığını ve daha fazla sermaye eklemesi gerektiğini söylemeye devam etti. Söz konusu mağdur da bu yüzden 9 bin 500 dolar daha kredi alarak Coinbase’e havale etti. Bir süre sonra paranın bir kısmını çekmeye çalıştı, ancak Jiang ona vergi ödemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra borsadaki bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle görüştü, o da parayı çekmeden önce vergi ödemesi gerektiğini söyledi.”

DFPI yakın zamanda, bireylerin bu tür dolandırıcı broker ve web sitelerine karşı kayıplarının bazı durumlarda 2 bin ila 1.2 milyon dolar arasında değiştiğini belirtti.

Pig butchering nedir?

Bu dolandırıcılıkların çoğu “pig butchering” olarak adlandırılıyor. Tanımı açmak gerekirse bu tür dolandırıcılık, bir kişi veya grubun sosyal medya ya da flört uygulamaları aracılığıyla sahte ilişkiler kurmak adına internette sahte bir kimlik oluşturmasını içeriyor. Dolandırıcılar, mağdurun güvenini kazandıktan sonra, meşru bir web sitesinin taklit bir versiyonu aracılığıyla onları yatırım fırsatlarına ikna ediyor.

Bir Apple sözcüsüne ve Forbes tarafından yapılan bir araştırmaya göre, MetaTrader 4 ve MetaTrader 5’in iOS sürümleri, “pig butchering” dolandırıcılıklarıyla bağlantılı oldukları için Apple Store’dan kaldırıldı.

DFPI, kullanıcıları, yatırım veya finansal hizmetler için yapılan herhangi bir talebe yanıt vermeden önce çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl