ABD açıkladı: Kanadalı şüpheliden 28 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirildi

ABD Adalet Bakanlığı, fidye yazılımı saldırılarına karışan Kanadalı eski bir devlet çalışanından 28 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirildiğini duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı, çok sayıda fidye saldırısının faili olmakla suçlanan Kanadalı eski bir devlet çalışanından 28 milyon dolar değerinde kripto para ele geçirildiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, 34 yaşındaki Sebastien Vachon-Desjardins, Kanada ve ABD arasındaki suçluların iadesi anlaşması uyarınca dün ABD’ye iade edildi. Şüpheli, ABD’nin talebi üzerine 27 Ocak 2021’de Kanada’da tutuklandı. Şüphelinin Kanada’daki evinde yapılan aramada, polis tarafından bugün itibari ile 28 milyon 151 bin 582 dolar değerinde Bitcoin ele geçirildiği bildirildi.

Kanadalının Nisan-Aralık 2020 arasında korunan bir bilgisayara kasıtlı biçimde zarar verdiği ve bununla bağlantılı olarak fidye talep ettiği kaydedildi. Bilindiği üzere, özellikle 2020 ve 2021’de, Türkiye ve tüm dünyada şirketler, kurumlar ve bireylere yönelik fidye yazılımı saldırıları sıkça gündeme geliyordu. Bu saldırı türünde saldırgan, uzaktan bilgisayara erişim sağlayarak dosyaları şifreliyor ve tekrar açılması için fidye talep ediyor. Bu fidye ödemesi de işlemleri gizlemenin ve ödeme almanın daha kolay olmasından dolayı kripto parayla isteniyor. 2020’de dünya çapında 400 milyon doların üzerinde fidye ödemesi yapıldığı Chainalysis tarafından belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl