ABD Adalet Bakanlığı, kripto paralar konusunda uyardı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto varlıkların araştırdıkları her türlü suç faaliyetine dahil olduğunu bildirerek bir uyarı yayımladı. Uyarıda fidye ödemelerinden birtakım ambargoların aşılması için devlet aktörlerinin kullanımına kadar birçok faktör ele alındı.

doj

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), kripto paralarla talep edilen fidye ödemelerinden, yaptırımları ve diğer kısıtlamaları aşmak için dijital varlıkları kullanan devlet aktörlerine kadar, kripto paranın kendi yetki alanındaki her alana nüfuz ettiğine dair bir uyarı yayımladı.

Financial Times’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansta, Adalet Bakanlığı (DOJ) Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi (NCET) Direktörü Eun Young Choi, kripto para ve dijital varlıkların NCET’nin araştırdığı her türlü suç faaliyetinde yaygın hale geldiğini belirtti.

“Kolluk kuvvetleri, tüketicileri kripto dolandırıcılarına karşı koruyabilir mi?” başlıklı panelde ABD Adalet Bakanlığı, Birleşik Krallık Ulusal Polis Teşkilatı ve özel sektörden temsilciler bir araya gelerek sektörü etkileyen mevcut sorunları ele aldı.

“Kripto paralarla ilgili suç faaliyetlerinde artış var”

Choi, Adalet Bakanlığı’nın uzun süredir devam eden siber suç soruşturma ekibine rağmen, son yıllarda kripto paralarla ilgili suç faaliyetlerinde önemli bir artış olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık’ta Ulusal Polis Şefleri Konseyi’nde (NPCC) Dedektif Başmüfettiş olarak görev yapan Phil McInerney ise transatlantik bir bakış açısı edinmek istediğini ifade etti. Panel tartışması sırasında fidye yazılımlarının Birleşik Krallık için önemli bir tehdit olduğunu vurguladı.

İki hükümet kolluk kuvveti yetkilisine göre, kripto paralarla ilgili suç faaliyetleri farklı bir yaklaşım ve bakış açısı gerektiriyor.

Choi, çeşitli zorlukların mevcut olduğunu belirtti. Konuşmacı, teknolojinin doğası gereği aracılar olmadan çalışacak şekilde tasarlandığını ve hem değişmez hem de geri döndürülemez olan sınır ötesi işlemlere olanak sağladığını belirtti. “Geleneksel işlemlerin dondurulması kolluk kuvvetlerinin yetkisi dâhilindedir” diyen Choi, aynı şeyin dijital varlık işlemleri için söylenemeyeceğini kaydetti.

Hedefte kripto mikser uygulamaları var

Adalet Bakanlığı’na (DOJ) göre, borsaların yanı sıra işlemin göndericisinin ve alıcısının kimliklerini gizlemeye yarayan tumbler veya mixer gibi belirli platformlar tarafından sunulan sorun üzerine bir analiz yapıldı. Choi’ye göre, departman en önemli tehlikelerin yeterli risk yönetimi veya uyum önlemleri için kaynak ayırmayan kuruluşlardan kaynaklandığını öne sürdü.

İngiliz müfettiş McInerney, kamu-özel sektör iş birliğinin kripto ile ilgili suçların azaltılmasında kritik öneme sahip olacağına inanıyor.

Asset Reality’yi kuran ve CEO olarak görev yapan Aidan Larkin de panelin bir üyesi olarak hazır bulundu. Şirket, kolluk kuvvetlerine çalınan varlıkları düzgün bir şekilde kurtarmak için araçlar sağlamaya odaklanıyor. Larkin, kripto varlıkların sınır tanımayan doğasının cezai soruşturmaları engelleyebilecek zorluklarına rağmen, kamu-özel sektör ortaklıklarının mevcut ve gelecekteki durumuna ilişkin olumlu bir bakış açısına sahip olduğunu ifade etti.

Merkeziyetsiz borsaların artan kullanımı araştırılacak

Mağdurlar tarafından üstlenilen raporlama düzeyi veya bunun yokluğu, üç panelistin karşılaştığı ortak bir endişe kaynağı olarak öne çıktı. Kamuoyu, neden olunan zararın büyüklüğüne bakılmaksızın, her türlü suç teşkil eden davranışı uygun makamlara bildirmeye teşvik edildi.

Panel tartışmasının sonunda ABD Adalet Bakanlığı’ndan Choi, bireylerin yetkilileri atlamasına olanak sağladığı için merkeziyetsiz platformların artan kullanımını araştırmakla da ilgilendiklerini söyledi.

Choi, belirtilen alanda suç faaliyetlerinde bir artış olmasının muhtemel olduğunu ileri sürerek sözlerini tamamladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl