ABD Adalet Bakanlığı, kripto suçlarıyla mücadelede özel ekip kuruyor

ABD Adalet Bakanlığı, siber suçlara odaklanan özel bir kripto ekibini bir araya getirerek kripto para ile ilgili suçların peşine düşme çabalarını genişletmeyi planlıyor. Edinilen bilgilere göre birçok birim birleştirilecek.

ABD’de kripto para sektörüne yönelik eylemler hız kesmeden devam ediyor. Adalet Bakanlığı (DOJ) ekipleri birleştirme hamlesiyle kripto soruşturmalarını artırmayı hedefliyor. Adalet Bakanlığının yakında kripto ile ilgili suçlarla ilgilenen savcı sayısını iki katına çıkaracağı bildirildi.

Başsavcı Yardımcısı Nicole Argentieri’ye göre Adalet Bakanlığı, Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi (NCET) ile Bilgisayar Suçları ve Fikri Mülkiyet Bölümünü (CCIPS) birleştirecek.

Argentieri, “NCET’i bir üst seviyeye taşımanın zamanı geldi. CCIPS ile birleştirilmesi ona daha da fazlasını başarması için kaynak ve yol sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kripto para kullanımında yasal olarak el koyma kapasitesi artıyor

Argentieri ayrıca bu stratejinin “tüm departmanın kripto paraları takip etme, kripto paranın suç amaçlı kullanımını içeren davaları kovuşturma, bu fonları mağdurlara geri vermenin bir yolu olarak  kripto paralara el koyma kapasitesini artıracağını” söyledi.

Kripto uygulama ekibi, kara para aklama ve siber suçlara odaklanmak üzere Ekim 2021’de faaliyete geçti. O zamandan bu yana ekip, ocak ayında kripto borsası Bitzlato’ya karşı kara para aklamayı önleme gerekliliklerini karşılamayan bir para aktarma işi yürüttüğü ve yasadışı fonları taşıdığı iddiasıyla bir yaptırım davası açmıştı.

Eun Young Choi’nin liderliğindeki NCET, Ekim 2022’de borsadan 110 milyon dolar çektiği iddia edilen Mango Markets saldırganı Avraham Eisenberg’in yakalanmasına katkıda bulunmuştu.

Kripto suçlarına karşı mücadelede ABD Adalet Bakanlığı’ndaki değişiklikler

Claudia Quiroz, eski direktör Eun Young Choi’nin yerine NCET’in yeni başkan vekili olarak görev yapacak. Quiroz uzun süredir ABD’de avukatlık yapıyor ve 2021’deki kuruluşundan itibaren NCET’in müdür yardımcısıydı.

Şubat 2022’den bu yana ekibe liderlik eden Eun Young Choi ise Adalet Bakanlığı’nda kalmaya devam edecek.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl