ABD Adalet Bakanlığı’ndan iki kripto para için “emtia” yorumu

Dün Porto Riko'da tutuklandığı belirtilen Avraham Eisenberg ile ilgili davanın dosyasında ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) iki kripto para için "emtia" ibaresini kullandı. Dosyada "menkul kıymet" sözünün geçmemesi ise Ripple ve XRP yatırımcılarını umutlandırdı.

DeFi platformu Mango Markets’ta yaptığı manipülasyonlar ve 100 milyon dolardan fazla elde ettiği para nedeniyle dün Porto Riko’da tutuklanan Avraham Eisenberg ile ilgili açılan davada ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren bazı ifadeler kullandı.

Menkul kıymet yok, emtia var!

DoJ, Eisenberg dosyası içinde geçen CRV ve MNGO token’ları için “emtia” ifadesini kullanırken, yazı içinde menkul kıymetler ile ilgili bir bağlantı kurulmadı. Dolayısıyla Eisenberg’ün menkul kıymet suçu işlediğine dair bir ibare de yer almadı.

Eisenberg iddianamesinin ilgili bölümlerinde şu ifadeler yer aldı:

“Savunma tarafı olan Avraham Eisenberg, isteyerek ve bilerek, hem direkt hem de dolaylı yoldan, bir takas ve emtia satış sözleşmesi ile, kayıtlı bir tüzel kişinin kurallarına tabi olarak Federal Düzenlemeler Yasası’nın 17. başlığı 180.1 Bölümü’nü manipülatif ve aldatıcı şekilde ihlal etmiştir”

Ripple davasını etkiler mi?

Bu açıklamanın ardından ise, bu iddianamedeki ifadelerin Ripple-SEC arasında 2 senedir devam eden davayı etkileyip etkilemeyeceği sorgulanmaya başlandı. Bilindiği üzere SEC, genelde Bitcoin ve Ethereum dışında kalan tüm kripto para ve token’ları menkul kıymet olarak görüyor. Hatta Ethereum konusunda ciddi bir tartışma da var. Dolayısıyla emtia olan tek varlık Bitcoin de olabilir.

Ripple tarafı ise menkul kıymet sıatını asla kabul etmiyor. Kısa süre içinde tamamlanması beklenen davayı SEC kazanırsa, XRP de bir menkul kıymet kabul edilmiş olacak. Ancak beklentilerin aksine, Ripple şirketi davanın kazananı olursa SEC başkanı Gary Gensler’ın kripto paralar hakkındaki “%95’inden fazlası menkul kıymettir” tezi tamamen çökebilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl