Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’den ICX token hacker’ının cüzdanlarına dondurma talimatı

Geçtiğimiz sene Ağustos ayında, sistemdeki bir açıktan faydalanarak kendisine 14 milyon ICX token sağlayan bir kişi suçsuz olduğunu öne sürerek fonlarına müdahale eden ICON Vakfı'na dava açmıştı. ABD Adalet Bakanlığı ise, birçok büyük borsaya bu kişinin cüzdanlarını dondurma talimatı verdi.

Coinbase, Kraken, Gemini, Binance US, Bitmax ve bazı diğer borsalara, sistemdeki açıktan faydalanarak kendisine ICX token sağlayan bir hacker’a ait olduğu belirtilen cüzdanları dondurmaları talimatı verildi.

Mark Shin adlı kişi, geçen sene Ağustos ayında sistemdeki bir açıktan faydalanarak yaklaşık 14 milyon ICX token’ı elde etmişti. Shin, daha sonra cüzdanlarına uygunsuz olarak müdahale ettiği gerekçesiyle ICON Vakfı’na da dava açmıştı.

Shin, herhangi bir kaynak kodunu değiştirmediğini, ICON ağının tüm kullanıcılarına sağladığı yetkiyi aşmadığını ve yaptıklarının geçerli herhangi bir kuralı hiçbir şekilde ihlal etmediğini belirtiyor. Shin’e göre tüm bunlardan dolayı yaptıkları, ABD Bilgisayar Dolandırıcılığı Yasası’na dahil değil.

Shin’in bu iddiaları şu anda Icon’a özel bir borsa olan Velic ile başarısızlığa uğramış görünüyor çünkü hem Velic hem de bir başka borsa olan ODEX de, Adalet Bakanlığı tarafından Shin’in hesaplarının dondurulması konusunda talep aldılar.

Colonial Pipeline olayında da borsalarden talep edilmişti

ABD’nin bir süredir yoğun şekilde konuştuğu olaylardan biri olan Colonial Borusu’nun hack’lenmesi olayında da Adalet Bakanlığı, hacker’ın kişisel anahtarlarına erişimin sağlandığını ve bu şekidle ödenen fidyenin geri alındığını açıklamıştı. Bu durum özellikle kripto para endüstrisinde kafa karışıklığı yaratmış ve “Bitcoin’in şifrelemesi kırıldı mı?” sorularının sorulmasına nedne olmuştu.

Daha sonra ise kurumların, fonların tutulduğu şirketlerden sadece bu fonlara müdahale etmesinin istendiği ortaya çıkmıştı. Kripto paralar tüm dünyada hala yaygın olarak kullanılmadığı için, hacker’lar bu fonları genelde fiat paraya çevirmek istiyorlar. Bu işlemi, merkezi borsalardan yapanlar ise adeta kurumların eline düşüyorlar ve yakalanıyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl