ABD Adalet Bakanlığı’ndan Tether ile ilgili dolandırıcılık soruşturması

Geçtiğimiz senelerde ABD'li otoritelerle birçok sorun yaşayan ve Şubat ayında NewYork başsavcılığıyla anlaşmaya varan Tether şirketiyle ilgili, ABD Adalet Bakanlığı'nca yeni bir dolandırıcılık soruşturması başlatıldı.

Bloomberg’de yer alan habere göre, ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, en büyük sabit coin USDT ihraççısı olan Tether şirketinin, geçmiş yıllarda yaşanmış bir dolandırıcılık olayına dahil olup olmadığını soruşturuyor.

Habere göre, yetkililer Tether’in bankalarla yaptığı işlemlerin kripto para bağlantılı olduğunu gizleyip gizlemediğini araştırıyor. Konuyla ilgili bilgi veren ancak süreç yeni başladığı ve gizlilik devam ettiği için isimlerinin açıklanmasını istemeyen 3 yetkili soruşturmanın, Tether’in ilk kurulduğu yılları kapsadığını belirttiler. Konuyla ilgili ayrıca, Adalet Bakanlığı’ndan (DoJ) Tether şirketine, kendileriyle ilgili bir soruşturma başlatıldığını haber veren resmi bir mektubun da gittiği ifade edildi.

Adalet Bakanlığı’nın hangi spesifik olayı ya da kurumu araştırdığı ise net değil. Tether’den de konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

New York’taki faaliyetleri sonlanmıştı

Hatırlanacağı üzere Tether yıllardır, çıkardığı USDT’lerin tam anlamıyla desteklenmediği yönünde suçlamalarla karşı karşıya kalıyordu. Tether’in ‘kardeş şirketi’ olan Bitfinex borsası da suçlamalardan payını alıyordu.

Son olarak New York başsavcılığı iki şirket hakında da çok ciddi suçlamalar getirmiş ve “Bitfinex ve Tether şirketleri kendi sistemlerini devam ettirmek adına, dikkatsizce ve kanunsuzca hareket ederek çok büyük bir finansal kaybı kapatmışlardır.” yorumunu yapmıştı.

İki şirket de başsavcılık ile anlaşarak 18,5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişler ve anlaşma sonunda da şirketlerin New York’taki faaliyetlerine son verilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl