ABD’de “Altın Standardı” yasa tasarısı resmen sunuldu

Son dönemde doların gücünü ciddi şekilde yitirmesi ve bazı önemli ülkelerin Çin yuanı ile ticaret yapmaları ABD'li Kongre üyelerini de harekete geçirdi. 3 Kongre üyesi, doların değerini yeniden altına denk hale getirme amacıyla "Altın Standardı" adlı bir yasa tasarısı sundular.

ABD’li 3 Kongre üyesi; Alex Mooney, Andy Biggs ve Paul Gosar, doları yeniden altına sabitlemek ve böylece değerini istikrara kavuşturmak amacıyla “Altın Standardı” adında bir yasa tasarısı hazırladılar.

Tasarının kanunlaşması halinde ABD Hazine Bakanlığı ve Fed’e, ne kadar altın tuttukları ve diğer altın işlemleri hakkındaki bilgileri kamuya açıklamaları için 2 senelik süre verilecek. Bu bilgilerin açıklanmasından sonra ise ABD doları, resmi olarak altının piyasa fiyatı üzerinden değerlenecek. Bu da, doların altın karşılığında değiştirilebilmesine olanak tanıyacak.

“Alım gücünün %97’sini kaybetti”

Yasa tasarısının resmi metninde ayrıca ABD dolarının, 2000 yılından bu yana alım gücünün %40’ını, 1913 yılındaki Fed yasasından bu yana da %97’sini kaybettiği belirtildi.

Bilindiği üzere , 1944 yılındaki Bretton Woods anlaşmasıyla dolar dünyanın rezerv parası olmuş ve birçok ülke altın rezervlerini ABD’ye teslim etmişti. Ancak daha sonra ABD’nin bu konuda yarattığı güvensizlik ortamı, Avrupalı ülkelerin altın rezervlerini geri istemesine sebep olmuş ve en sonunda 1971 yılında ABD başkanı Nixon, dolar ile altının bağını koparmıştı.

Nixon bu uygulamanın geçici olduğunu söylese de, dolar bir daha hiçbir zaman altın fiyatına sabitlenmedi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl