ABD’li platformdan 3 altcoin için ‘delist’ kararı

ABD merkezli kripto para alım satım platformu Bakkt, SEC tarafından yatırım sözleşmeleri olarak belirlenen Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polygon’u (MATIC) listeden çıkardı.

Bakkt’ın bu kripto paraları liste dışı etmesinin nedeni ise SEC’nin yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırmasıyla yasal durumlarının belirsizliğe sürüklenmesi.

Bakkt yetkilisi Marc D’Annunzio, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Daha kapsamlı bir kripto para listesinin uyumlu bir şekilde nasıl sunulacağı konusunda daha fazla netlik sağlanana kadar harekete geçildiğini” söyledi.

Sınırlı sayıda kripto para sunuyor

Geleneksel kripto para alım satım platformlarının aksine Bakkt, sınırlı sayıda kripto parayı desteklemesiyle tanınıyor. Son zamanlarda şirket, SEC tarafından Bittrex’e karşı açılan davanın ardından Algorand (ALGO) ve Decentraland’ı (MANA) desteklenen varlıklar listesinden çıkarmıştı.

Sektördeki baskıların daha kapsayıcı hale gelmesiyle birlikte şirket, ihtiyatlı olmayı ve platformunda tartışmasız küçük varlık listesini etkin bir şekilde yönetmeyi seçti. Bakkt şu anda yalnızca Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC), USDC ve Shiba Inu (SHIB) işlemlerini destekliyor.

SEC’nin belirlenen kripto paraları listeden çıkarma eğilimi ivme kazanıyor ve sektör uzmanları arasında etkilenen token’ların likiditesinin azalabileceği endişesine neden oluyor.

Listeden çıkarmaların devam edeceği endişesi

Robinhood, üç dijital para birimini platformundan çıkarma niyetini beyan eden ilk alım satım platformu oldu. Bakkt’ın aksine, etkilenen üç token’nın listeden çıkarılması hemen gerçekleştirilmedi ve kullanıcılara içinde bulunulan ayın 27’sine kadar alım satım faaliyetlerinde bulunma fırsatı tanındı.

Cardano, Solana ve Polygon’un karşılaştığı mevcut çıkmazlar, XRP’nin, SEC’nin Aralık 2020’de Ripple’a karşı açtığı 1.3 milyar dolarlık davada yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırılmasının ardından karşılaştığı zorluklara benziyor. Listeden çıkarmaların genişlemesiyle birlikte, endüstri analistleri bu trende hangi platformun katılacağını merak ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl