Bankanın 47 milyon dolarını kripto cüzdanına gönderen CEO itiraf etti

ABD'de geçen sene, eski CEO'su olduğu bankadaki gücünü kullanarak 47 milyon doları kripto cüzdanlarına transfer eden ve zimmetine geçirdiği tespit edilen kişi suçunu itiraf etti. Transferlerin ardından Kansas merkezli banka iflas etmişti.

grayscale dava sec

ABD’nin Kansas eyaletinde Heartland Tri-State Bankası’nın eski CEO’su olan Shan Hanes, 2023’ün mayıs ile temmuz ayları arasında bankanın 47 milyon dolarını zimmetine geçirdi.

Bankanın eski CEO’su olmasına rağmen, kurum içindeki gücünü kullanan ve transferleri bir çalışan yardımıyla yapan Hanes, fonları, üçüncü taraf başka kişilerin kontrol ettiği kripto cüzdanlarına göndermişti. Cüzdanları kontrol ettiği belirtilen kişiler ise hala tespit edilebilmiş değil.

30 yıl hapis yatabilir

Suçunu geçen haftaki duruşmada itiraf eden Hanes ile ilgili karar 8 Ağustos günü verilecek. Savcılık CEO için 30 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Konuyla ilgili konuşan mahkeme savcısı Kate Brubacher, “Hanes, Heartland Bankası’nın iflas etmesine neden olan bir manipülatör ve hırsızdır. Yalancıdır. 10 milyonlarca doları çalarken bile, bankanın kayıplarını yokmuş gibi göstermeye çalıştı ve bunun için bazı planlar yaptı” dedi.

Hatırlanacağı üzere mart ayında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’e yöneltilen suçlamalar arasında da zimmete para geçirme bulunuyordu. SBF, dolandırıcılık ve kara para aklama dahil olmak üzere toplam yedi iddiadan suçlu bulunmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl