ABD başkanı Biden’dan kripto tweet’i: 18 milyar dolarlık boşluk var

Dün borç limiti toplantısında Cumhuriyetçi Kongre üyeleriyle bir araya gelen Joe Biden, akşam saatlerinde ise bütçe öncelikleri hakkında kripto paralardan vergi alınması konusuna değindi. Biden'ın 18 milyar dolarlık vergi boşluğu iddiası, kripto sektöründe de tartışma başlattı.

ABD başkanı Joe Biden, kripto paralarda vergi ödenmesi konusunda var olan boşlukların kapatılması durumunda, hükumetin 18 milyar dolarlık bir ek gelir elde edeceğini iddia etti.

Konuyla ilgili akşam saatlerinde attığı tweet’te, bütçe görüşmelerinde Cumhuriyetçi milletvekillerinin öncelikleriyle kendilerininkinin arasındaki farkı göstermek için kripto örneğini veren Biden şunları söyledi:

“‘Amerika’yı yeniden büyük yap’çı Cumhuriyetçi milletvekillerinin ne istediklerini tahmin etmemize gerek yok. Onlar zaten bize söylüyorlar”

Biden’ın bu tweet’inin altında, Cumhuriyetçilerin gıda koruma denetimlerinden kesinti yapılmasını istediğini iddia eden bir görsel bulunuyor. Biden tarafı ise, kendilerinin buradan feragat edemeyeceklerini ve onun yerine, kriptodaki vergi boşluklarının kapatılarak 18 milyar dolarlık ek gelir kazanılabileceği belirtiliyor.

Neden 18 milyar dolar?

Biden’ın tweet’indeki 18 milyar dolarlık rakam ise kripto sektöründe tartışma konusu oldu.

Hatırlanacağı üzere Biden’ın mart ayındaki son bütçe teklifinde, kripto paralardaki “wash trade”in engellenmesi durumunda 10 yılda 24 milyar dolar elde edileceği belirtiliyordu.

Bloomberg de geçtiğimiz hafta yaptığı bir haberde, kriptoda hala vergilerin tam şekilde ödenmediğini ve milyarlarca dolar kaybın olduğunu belirtmişti. Ancak 18 milyar dolar gibi bir rakam telaffuz edilmemişti.

“Böyle bir boşluk yok”

Dijital varlık yatırım firması Cinneamhain Ventures’ın ortaklarından olan Adam Cochran da dün attığı tweet’te kriptoda böyle bir vergi boşluğu bulunmadığını iddia etti:

“Kriptonun vergilendirilmesinde bize 18 milyar dolara mâl olan bir boşluk kesinlikle yok. Hatta kripto, bu konuda acı çekiyor. Transferlerin ve diğer işlemlerin nasıl vergilendirileceği konusu bilinmiyor. Burada bir vergi boşluğu olmadığı konusunda herkesle tartışabilirim”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl