ABD, ele geçirilen Bitcoin’lerin yönetilmesi için BitGo ile anlaştı

ABD’de suçlulardan ele geçirilen kripto paraların saklanması ve satılması için BitGo firmasıyla sözleşme imzalandı. ABD Kolluk Kuvvetleri Hizmeti’nden (USMS) yapılan resmi açıklamada anlaşmayla birlikte BitGo’ya 4,5 milyon dolarlık ödeme yapılacağı duyuruldu.

Anlaşmanın süresiyle ilgili bilgi verilmezken BitGo’nun on milyonlarca değerde ele geçirilen kripto parayı yönetmeye başlayacağı belirtiliyor. USMS geçen sene Nisan ayında ele geçirilen kripto paraları yönetecek ve diğer hizmetleri sağlayabilecek bir firma aradığını açıklamıştı.

USMS’ten yapılan açıklamada BitGo ile yapılan anlaşmanın; muhasebe tutulması, uyumluluk denetimi, cüzdan yaratılması ev yönetilmesi ile anahtar kelimelerin saklanmasından oluştuğu belirtildi. ABD Adalet Bakanlığı’nın alt kurumlarından bir tanesi olan USMS, 2014 yılından bu yana başta Bitcoin olmak üzere ele geçirilen kripto paraların, açık artırma ile satışını gerçekleştiriyor. Bu erken dönem açık artırmalardan birinde ünlü iş insanı ve kripto para yatırımlarıyla bilinen Tim Draper da 30 bin Bitcoin almıştı. Bu BTC’ler Silk Road’dan ele geçirilmişti.

Adalet Bakanlığı Kasım ayında da Sikk Road günlerinden kalma yaklaşık 1 milyar dolar değerde Bitcoin ele geçirildiğini açıklamıştı.

Casa şirketi CEO’su Jameson Lopp tarafından kurulan ve USMS tarafından açık artırmada satılan Bitcoin’lerin takibini yapan internet sitesine göre ise şu ana kadar 185 bin civarında Bitcoin satıldı ancak ABD devleti bu satışlardan 150 milyon dolar gelir elde etti.

Siteye göre eğer devlet bu Bitcoin’leri bugüne kadar tutsaydı 9 milyar dolarlık varlığı olacaktı.

2013 yılında kurulan BitGo’nun yönetimi altında tam 30 milyar dolarlık varlık bulunuyor. Firma geçen ay New York Mali Hizmetler Departmanı’ndan bir kripto para trust fonu kurulmasına izin veren belge almıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl