ABD enflasyonu Bitcoin’de yükseliş getirdi: Faiz indirimleri ne zaman gelecek?

ABD'de nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Hem manşet hem de çekirdek enflasyon verilerinin beklendiği gibi gelmesi Bitcoin'in yükselmesini sağladı. En büyük kripto parada 2000 dolardan fazla yükseliş oldu. Rakamların açıklanmasından sonra ise piyasalar 2024 için 2 adet faiz indirimini fiyatlamaya başladı.

ABD Çalışma Bakanlığı (BLS), merakla beklenen enflasyon rakamlarını açıklarken, nisan ayındaki yıllık enflasyon rakamı %3.4 oldu. Beklentiler de yine bu şekildeydi. Fed’in en çok önem verdiği verilerden biri olan çekirdek enflasyonda da beklendiği gibi artış %3.6 oldu. Böylece ABD’de enflasyonun %3’ün üzerinde olduğu üst üste 37. ay geçilmiş oldu.

Faiz indirimleri gelecek mi: Bitcoin’de yükseliş

Enflasyon verilerinin beklendiği gibi açıklanması ise Bitcoin’de yükseliş getirdi. En büyük kripto para 62.500 dolar seviyelerinden 64.600’e kadar yükseldi. Rakamların ardından piyasalar ise 2024 yılı için iki adet faiz indirimini fiyatlamaya başladılar. Beklenti şu an için Fed’in eylül ve aralık aylarında 25’er baz puanlık faiz indirimine gitmesi yönünde…

Bu rakamlar aynı zamanda enflasyonun 3’üncü kez üst üste düşüşüne de işaret ediyor. Ancak ABD’de ÜFE’de aynı durumun tersi yaşandı ve PPI verisi, üst üste 3. ayda da yükseliş yaşamış oldu. Bu durumun, tüketici enflasyonuna olan etkisi önümüzdeki aylarda daha net ortaya çıkacak.

Fed ise şu anda bekle ve gçr stratejisi uyguluyor ve kurum başkanı Powell’ın da dediği gibi “toplantıdan toplantıya” karar vermeye devam ediyor. Fed’in bir sonraki toplantısı ve faiz kararı 12 Haziran günü gelecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl