ABD’nin kontrolündeki Bitcoin’ler harekete geçti

ABD tarafından geçtiğimiz yıllarda el konulan ve SilkRoad adlı darkweb sitesiyle ilişkili olan cüzdanlarda saklanan binlerce BTC hareket ettirildi.

Adalet Bakanlığı’nın kontrolünde olan bu cüzdanlardan üç işlemle 300 milyon dolardan değerinde 9 bin 825 BTC, yeni adreslere aktarıldı.

Son Dakika | Ripple Davası Sonuçlandı! XRP Neden Yükseliyor?

ABD hükumeti daha önce 14 Mart’ta 9 bin 800 adet BTC satmış ve sonraki dönemlerde de, var olan 41 bin 500 adet BTC’yi 4 ayrı satış ile elden çıkaracağını duyurmuştu.

“Replace by Fee” işlevi kullanılarak gerçekleştirilen işlemler

Dün yapılan söz konusu işlemlerde ilginç bir şekilde “replace by fee” (ücretle değiştir) işlevi kullanıldı. Bu genellikle daha önceki bir işlemi daha yüksek ücretli bir işlemle değiştirmek için yapılıyor. Söz konusu işlev, Bitcoin kullanıcılarının aynı anda Bitcoin kullanan çok sayıda insan olduğunda işlemlerini hızlandırabilmeleri için tasarlandı.

ABD hükümeti, 2013 yılında Silk Road’dan 144 bin BTC ele geçirmişti. Bilindiği üzere Kasım 2022’de de Silk Road’u 9 yıl önce dolandıran James Zhong’dan 50 binden fazla BTC ele geçirilmişti. Zhong, 2012’de Silk Road’dan çalınan aynı miktarda Bitcoin ile ilgili olarak elektronik dolandırıcılık suçunu kabul ettiği için hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hukuki belgeler, aynı zamanda Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht’e ilişkin belgeler de dahil olmak üzere ilgili Bitcoin cüzdanlarına ilişkin detaylar içeriyordu. Bu bilgiler sayesinde blok zinciri analitik şirketleri bu adresleri takip edebiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl