3 yıl hapsi istenen Binance eski CEO’su CZ için karar zamanı

Kara para aklamayı engelleme kurallarına yeterince uymaması nedeniyle dava açılan ve Binance CEO'luğunu bırakması sağlanan Changpeng Zhao için karar yarın verilecek. Savcılar, son olarak geçtiğimiz hafta CZ için 18 ay yerine 36 aylık bir hapis cezasının daha uygun olacağını iddia etmişler ve mahkemeden bu yönde talepte bulunmuşlardı.

2.5 trilyon dolarlık kripto para piyasasının açık ara en büyük oyuncusu olan Binance borsasının kurucusu ve eski CEO’su olan Changpeng Zhao için yarın karar günü olacak. CZ olarak da bilinen 47 yaşındaki yönetici için ABD’li savcılar 3 yıl hapis istiyor. CZ’nin avukatları ise, onun suçunu kabul etmesi, büyük bir para cezası ödemesi ve kabul ettiği suçları ilk kez işlemiş olması nedeniyle hapis cezası verilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

İddiaları kabul etti ve özür diledi

Hatırlanacağı üzere CZ kasım ayında, kendisine yöneltilen suçlamaları resmen de kabul etmişti. 50 milyon dolarlık kişisel ceza ödemesinin dışında ABD’den çıkması da yasaklanan Zhao, aynı gün CEO’luğu da bırakmıştı.

CZ için ödenen cezaların ardından 18 aylık bir hapis cezası istenirken, savcılar geçtiğimiz hafta bu sürenin 36 ay olması gerektiğini iddia etmişlerdi. Savcılar, “Burada verilecek olan mesaj sadece CZ’ye değil, tüm dünyaya olacaktır. Zhao, ABD yasalarını çiğneyerek çok büyük kazançlar elde etti. Bunun karşılığı da ağır bir ceza olmalıdır” demişlerdi.

CZ ise konuyla ilgili şubat ayında mahkeme hakimine bir mektup yazmış ve “Sorumluluk tamamen bende… Kötü kararlar aldım. Bunun mazareti olamaz. Beni bu mahkemeye çıkaran kararları aldığım için pişmanım” ifadelerini kullanmıştı.

Yellen da sert konuşmuştu

Binance ve CZ’ye açılan dava sonucunda borsa da 4.3 milyar dolarlık bir para cezasına çarptırılmıştı. Borsanın cezası ABD’de manşetleri süslerken ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da konuyla ilgili konuşmuş ve şunları söylemişti:

“Binance düzenli şekilde ABD yasalarını ihlal etmiştir. Maliye savcıları 3 yıldır onları takip ediyordu. Yasa dışı işlemlerin platform üzerinde serbestçe yapılmasına izin verdiler. Binance, ABD finansal sistemi için büyük bir tehlike oluşturdu”

Binance borsasına 2023 yılının haziran ayında, kayıtsız menkul kıymet satışı sebebiyle SEC de dava açmıştı.

SBF 25 yıl almıştı

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda da, bir dönemin büyük borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, kendisine yöneltilen tüm iddialardan suçlu bulunmuş ve 25 yıl hapse mahkum edilmişti. 30 yaşındaki yönetici de hatalar yaptığını kabul etmişti ancak müşteri fonlarını çalmadığını belirtmişti. SBF, FTX’in ABD şubesinin ise tüm müşteri paralarını geri ödeyecek güce sahip olduğunu dile getirmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl