Bitcoin geri dönüşü için ABD enflasyonu bekleniyor

ABD'de TÜFE verileri bugün TSİ 15.30'da açıklanacak. Beklentiler, mayıs ayında %3.3 olarak açıklanan yıllık enflasyonun %3.1'e inmesi yönünde… Bugünkü rakamlar Fed'in faiz indirimleri konusunda eylül ayını tercih edip etmemesi konusunda da önemli olacak.

abd borsaları kaçta açılıyor

Dünya piyasaları bugünkü ABD enflasyon verisine kilitlendi. Mayıs ayında %3.3 gelen enflasyon verisinin haziranda %3.1’e düşmesi bekleniyor. Rakamların beklentiler dahilinde ya da daha düşük gelmesi, Fed’in eylülde faiz indirimlerine başlama olasılığını da artıracak.

Bitcoin kritik sınırda

Geçtiğimiz hafta, Alman devleti ve Mt. Gox satışları nedeniyle 53 bin dolara kadar düşen Bitcoin, daha sonra toparladı ancak bir türlü 60 bin dolar seviyesine ulaşamadı. Analistler, Bitcoin’de yükseliş hareketinin devam edebilmesi için bu seviyenin üzerinde günlük ve haftalık kapanışlar yapılması gerektiğini ifade ediyor. Dolayısıyla bugünkü ABD enflasyon verileri, Bitcoin gibi riskli varlıkların hareketleri açısından da dönemli olacak.

S&P 500 ve Nasdaq rekora doymadı

Fed’in faiz indirimleri konusunda kurum başkanı Powell son iki gündeki Kongre toplantılarında olumlu konuştu ancak net ifadelerde bulunmadı. Verilere bağlı kalmaya devam edeceklerini belirten Powell’ın açıklamalarının büyük oranda pozitif olması, S&P 500 ve Nasdaq’ta ise rekor getirdi. Bu sene tarihi rekorları üst üste kıran iki endeks dün akşamı da zirvede tamamladılar.

S&P 500, tarihte ilk kez 5600 seviyesini aşarken Nasdaq da üst üste 7. kez rekor kırdı ve günü 20.675 seviyesinin üzerinde kapadı.

Endekslerdeki yükselişlerin ise çoğunlukla büyük hisse senetlerindeki artışlar tarafından tetiklendiği görülüyor.

Bu yükselişler ise Bitcoin’e yansımadı. En büyük kripto haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 58 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Bugünkü enflasyon verilerinin düşük gelmesi (ya da beklendiği gibi gelmesi), Bitcoin fiyatını da yukarı yönlü hareket ettirebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl