ABD enflasyon verisi açıklandı: Beklenenin altında geldi

Fed'in yarın akşam vereceği faiz kararı öncesi merakla beklenen ABD mayıs ayı enflasyon verisi açıklandı. Yıllık enflasyon %4 oldu.

Kripto paraların yakın vadedeki gidişatını çok yakından etkileyecek olan ABD mayıs ayı enflasyon verisi resmen açıklandı. Enflasyon son aylardaki gibi düşmeye devam etti ve %4 olarak duyuruldu. Beklenti, yıllık enflasyonun %4.1 geleceği yönündeydi.

Fed duracak mı?

Çekirdek enflasyondaki rakam da %5.2’lik beklentiye karşılık, %5.3 oldu. Bu rakamlar yarın faiz artışını durdurması beklenen Fed’in kararında da etkili olacak.

Enflasyonun düşmesi yönünde adımlar atan Fed’in kısa ve orta vadede artık faiz artırımlarına son vermesi, hatta 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla da faiz indirimlerine geçiş yapması bekleniyor.

Bu politikanın gidişatı konusunda Fed başkanı Powell’ın yarın akşam yapacağı konuşma da çok önemli olacak.

Geçen sene haziran ayında %9.1 ile tarihi zirvelerinden birini yakalayan enflasyon, daha sonra Fed’in üstü üste faiz artırımlarıyla birlikte düşüşe geçmişti.

Fed başkanı Powell, faiz artırımlarına devam edip etmeyecekleri konusunda sürekli olarak yüzde 2’lik enflasyon hedefini işaret ediyordu. Ancak ABD’den gelen haberler kurumun bu hedefi yukarı çekebileceğini ifade ediyor.

Faiz kararlarını yakından ilgilendiren bir başka veri olan işsizlik oranı da mayıs ayında %3.7 olarak açıklanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl