ABD enflasyon verisi öncesi Bitcoin 25 bin dolara dayandı

ABD'de bankacılık krizinin devlet müdahalesiyle atlatılması, bu ay yapılacak olan Fed toplantısından bir faiz artırım kararı çıkmama olasılığını da artırdı. Bugün gelecek enflasyon verileri kritik önem taşırken, Bitcoin'deki yükseliş de sürüyor.

Fed başkanı Powell geçtiğimiz hafta bugün Senato komiteleri karşısındaki konuşmasında, veriler ışığında, faiz artışında gaza basmak için çekingen davranmayacaklarını söylemişti. Onun bu yorumu uzmanların bir anda 50 baz puanlık faiz artışına sıcak bakmalarına neden olmuştu.

Ancak Silicon Valley Bank ile başlayıp Signature Bank ile devam eden kriz, hafta sonu kaosa dönüşüp bankacılık sektörünü, içinden çıkılmaz bir labirente soktu. Bankaları rahatlatan hamleler FDIC, Fed ve Hazine Bakanlığı’ndan gelirken, bu kez de Fed’in faiz artışı yapmama beklentisi konuşulmaya başlandı.

İşte faiz artışı yapılmama ihtimali Bitcoin’de çok ciddi bir yükseliş getirdi. En büyük kripto para yeniden 20 bin doların üzerine çıkıp yükselişini sürdürdü, şimdi ise enflasyon verilerinin açıklanmasına kısa süre kala 25 bin dolar sınırına dayandı.

Hedef hala %2, beklenti %6

Enflasyon rakamlarının beklenenden düşük gelmesi Fed’in elini ciddi şekilde rahatlatabilir ve kripto paralarda yükselişin daha da sertleşmesini sağlayabilir. Uzmanlar şubat ayında enflasyonun yıllık %6 artması yönünde beklenti içindeler. Ocak ayı enflasyon rakamı ise %6.4’tü.

Powell geçtiğimiz haftaki konuşmalarında yüzde 2’lik hedeflerinden şaşmadıklarını ve enflasyonu bu seviyeye indirmek için her şeyi yapacaklarını söylemişti.

Bitcoin, gün içinde en yüksek 24.929 dolardan işlem görürken haberin yazıldığı dakikalarda görülen fiyat ise 24.750 dolar…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl