ABD enflasyon verisi öncesinde kripto paralarda düşüş

Küresel piyasalar bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verilerine konsantre olurken, rakamların duyurulmasına saatler kala ise, özellikle altcoin'lerde düşüşler yaşanıyor. Bitcoin dominansında ise artış söz konusu...

Geçtiğimiz ay %8.3 olarak açıklanan enflasyon rakamının bu ay nasıl geleceği küresel piyasalar tarafından merakla beklenirken şu an adeta bir “fırtına öncesi sessizlik” durumu yaşanıyor.

Nasdaq ve S&P 500 gibi endeksler 2020 yılından bu yana en düşük seviyelerine çekilirken, kripto paralar da yine 2 sene önceki seviyelerine adeta geri dönmüş durumdalar.

Altcoin’lerdeki çekilme çok daha sert

Geçtiğimiz günlerde BNY Mellon’a verilen kripto para saklama lisansıyla 19 bin 300 dolar seviyelerine gelen Bitcoin bugün itibariyle yeniden 19 bin dolara geri çekilme yaşarken, altcoin’lerdeki çekilmeler ise çok daha sert oldu. Hem dolar hem de BTC paritesinde bugün itibariyle ciddi kayıplar verilirken toplam piyasa değeri ise 945 milyar dolar civarında yer alıyor.

Bitcoin dominansı %41.8’in de üzerine çıkarken, dolar endeksi (DXY) ise 113 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Rakamlar TSİ 15.30’da açıklanacak

Küresel piyasaların bugün merakla beklediği enflasyon verileri ise TSİ 15.30’da açıklanacak. Veriler Uzmancoin’in Youtube kanalından da canlı olarak aktarılacak ve değerlendirilecek. Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz ay da beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamının, bugün %8.1 gelmesi bekleniyor. Rakamın bu orandan yüksek gelmesi, Fed’in Kasım ayında beklenenden çok daha yüksek bir faiz artırımına gitmesine sebep olabilir. Bu durum kripto paralar gibi hisse senetleri piyasalarında da daha büyük bir erime yaşanmasına yol açabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl