ABD’de enflasyonun yüzde 3’e düşmesi bekleniyor: WSJ

ABD enflasyonu düşürmek adına tarihinin en büyük faiz artırım dönemlerinden birini yaşarken, çarşamba günü ise yeni veriler açıklanacak. Wall Street Journal'ın haberine göre ise ABD Çalışma Bakanlığı manşet enflasyonun yüzde 3'e düşmesini, çekirdek enflasyonun ise "%5 civarında" gelmesini bekliyor.

Bitcoin fiyatının son 1 yılda düşmesindeki en büyük faktörlerden olan Fed ‘in faiz artırım hamlelerinin sona mı erdiği yoksa devam mı edeceği konusu merak edilirken bu konudaki en büyük gösterge ise çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon rakamları olacak.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre Çalışma Bakanlığı, yüzde 4 olarak açıklanan mayıs enflasyonunun, yüzde 3’e düşmesini bekliyor. Bu durum, Fed’in başından bu yana hedef gösterdiği yüzde 2’lik seviyeye bir adım daha yaklaşılmasını sağlayacak. Aynı zamanda bu rakam son iki yılın da en düşük seviyesi olacak.

Haberde düşmekte zorlanan çekirdek enflasyonun da yine manşet enflasyona göre yüksek kalmasının ve yaklaşık %5 seviyesinde olmasının beklendiği de yazıldı. Son açıklanan çekirdek enflasyon rakamı da %5.3’tü. Yüzde 5’lik seviye de (eğer bu şekilde gelirse) 18 ayın en düşük rakamı olacak.

Haberde ayrıca çeşitli ekonomistlerin de görüşlerine yer verildi. Genel beklenti çekirdek enflasyonun da önümüzdeki dönemde ciddi şekilde düşmesi ve %3.5 ile %4 arasına gelmesi yönündeydi.

Bitcoin için kritik olacak

Çarşamba günü açıklanacak olan rakamlar Bitcoin’in gidişatında da önemli bir kilometre taşı olacak. Çünkü bu rakamlar Fed’in faiz artırımlarında nasıl bir politika izleyeceğini de belirleyecek. Uzmanlar, Fed’in temmuz ayında 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesini bekliyor ancak, piyasaların geldiği son durum, iş dünyasının baskısı ve mart ayında yaşanan bankacılık krizinin etkilerinin hala devam etmesi, bu hamleyi riskli hale getiriyor.

Fed başkanı Powell, haziran ayındaki faiz artırmama ve sabit bırakma kararının ardından “Bu sene birkaç kez daha faiz artırımı yapmak gerekebilir” demiş ve bu yönde sinyal vermişti.

Fed’in sert şekilde faiz artırımlarına devam etmesi Bitcoin gibi diğer yatırım araçlarında, fiyatın daha da baskılanmasına yol açabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl