ABD Gizli Servis’ten blok zincirine övgü: Altın madeni gibi…

En çok kripto para dolandırıcılıklarının yaşandığı ülkelerden biri olan ABD'de mali suçlar konusunda uzmanlaşmış olan iki devlet kurumu, Gizli Servis ve REACT, Reddit'te kullanıcıların sorularını cevaplandırdı. Birçok ilginç olayın anlatıldığı AMA oturumunda, Gizli Servis'in blok zinciri teknolojisi övgüleri de dikkat çekti.

gizli-servis

ABD’nin mali suçlar ve bilgisayar korsanlığı konusundaki yasa dışı olayları araştıran iki kurumu Gizli Servis ve REACT yetkilileri popüler sosyal medya platformu Reddit’te “Bana Her Şeyi Sor – AMA” etkinliğine katıldılar.

“Saklamak istiyorsanız nakit kullanın”

Gizli Servis’in San Francisco Ofisi ile Bay Bölgesi Yaptırım Bilgisayar Ekibi (REACT) yaklaşık 2 saatlik soru-cevap oturumunda, kullanıcılardan genelde işlemlerini bu tür kurumlardan nasıl saklayabilecekleri yönünde sorular aldı. Bir devlet kurumuna, işlemleri gizli hale nasıl getirilebileceğinin sorulması, birçok eğlenceli mesaj ve yorum da getirirken, yetkililer bunun en kolay yolunun nakit para kullanmak olduğunu belirttiler.

“Blok zinciri bizim için altın madeni”

Reddit’in kripto paralar alt başlığında yapılan oturumda, dolandırıcıların ve hırsızların kripto alanını seçmeleri konusunda da sorular alan yetkililer, blok zinciri teknolojisinin ise kendileri için adeta bir altın madeni olduğunu söylediler:

“Blok zinciri teknolojisi paranın takibi açısından bizim için altın madeni bulmuşcasına sevindirici bir alan… Dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarında son 9 ayda 17 kişiye kripto paralarını geri iade etmeyi başardık”

“Bitcoin whitepaper’ını okumak zorundayız”

ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan ve başkanlar ile başkan adaylarını koruma görevleri dışında, para ve mali suçlarla ilgili olayları araştırma yetkileri de bulunan Gizli Servis görevlileri de, kripto paralarla ilgili ayrı bir departmanları olduğunu söylediler. San Francisco ofisine yeni gelen ajan ve görevlilerin hepsinin Bitcoin whitepaper’ını okumak zorunda olduklarını belirten yetkililer, ayrıca para aklama konusunda da bir kıyaslama yaptılar.

Gizli Servis çalışanları, kripto paralardaki aklama değerinin, fiat paralara oranla çok daha az olduğunu dile getirdiler.

“Kurbanları bile bazen kendimiz buluyoruz”

Gizli Servis yetkilileri ayrıca birçok kripto para dolandırıcılığı kurbanını da kendilerinin bulduğunu çünkü bu kişilerin kuruma resmi bildirimde bulunmadıklarını ifade ettiler. Birçok kurbanı ve mağduru Reddit üzerinden de tespit ettiklerini belirten görevliler, bu kişinin fonlarını geri alacağı bilgisini de verdiler.

NFT koleksiyonu da çıkarılmış

Soru-cevap oturumunda Gizli Servis kurumunun geçen sene bir NFT koleksiyonu çıkardığı da öğrenildi. Yetkililer konuyla ilgili olarak, “Çeşitli dijital varlıkları ve onların her özelliğini öğrenmeye çalışıyoruz” dediler.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl