ABD, hacker’ların çaldığı 30 milyon dolarlık kripto parayı kurtardı

ABD hükümetinin, Kuzey Koreli hacker grubu tarafından Blockchain oyunu Axie Infinity'den çalınan yaklaşık 30 milyon dolar değerindeki kripto parayı kurtardığı bildirildi.

Kripto analiz firması Chainalysis’ten yapılan açıklamada, son yıllarda birden fazla kripto hırsızlığıyla bağlantılı olan Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus tarafından çalınan fonların kolluk kuvvetleri tarafından kurtarıldığı aktarıldı.

Chainalysis’ten Erin Plante, konuyla ilgili olarak “Kuzey Kore bağlantılı hackerlar tarafından çalınan 30 milyon dolardan fazla kripto para, kolluk kuvvetleri ve önde gelen kripto para şirketlerinin desteğiyle ele geçirildi. Bu, Kuzey Koreli bir hacker grubu tarafından çalınan kripto paraların ilk kez ele geçirilmesi anlamına geliyor ve bunun son olmayacağından eminiz.” ifadelerini kullandı.

600 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı

Popüler Blockchain oyunu Axie Infinity’ye geçtiğimiz Nisan ayında yapılan siber saldırı sonrası 600 milyon dolardan fazla bir değerde kripto para çalınmıştı. ABD Hazine Bakanlığı, saldırıyı gerçekleştiren grubun Kuzey Kore devleti destekli hacker grubu Lazarus olduğunu açıklamıştı.

Hacker’ların, çaldığı paraların çoğunu kripto para mikser uygulaması Tornado Cash aracılığıyla akladığı söylenmişti. ABD Hazine Bakanlığı daha sonra Tornado Cash’e kara para aklamayı kolaylaştırdığı için yaptırım uygulamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl