ABD Hazine Bakanı Yellen: Kripto paraların birçok faydası var

ABD'de uzun zamandır tartışılan kripto paraların statüsü konusunda hazine bakanı Janet Yellen'dan olumlu değerlendirmeler geldi. Ülke medyasına konuşan Yellen, "Kripto paralar hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Ticari işlemlerde olmasa bile çoğu Amerikalının yatırım kararı almasında önemli bir rol oynuyor." dedi. Açıklamaların ardından Bitcoin'de de yükseliş yaşandı.

janet yellen

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralar hakkındaki şüphelerinin devam ettiğini ancak faydalarının olduğunu da saklayamayacağını söyledi. Yellen’ın açıklamalarından sonra Bitcoin fiyatı 45 bin doların da üzerine çıktı.

ABD medyasından CNBC’ye konuşan Yellen, kripto paraların ABD’li yatırımcıların kararlarında önemli rol oynadığını ve son zamanda hızlı bir büyüme kaydettiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Yatırım kararlarında önemli rolü var”

Kripto paralar hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Ticari işlemlerde olmasa bile çoğu Amerikalının yatırım kararı almasında önemli bir rol oynuyor. Bildiğiniz üzere, başkan da kısa süre önce kripto paraların regülasyonu konusunda kurumları görevlendiren bir kararname imzaladı.

“Ödeme sistemleri de dahil birçok faydası var”

Ben açıkçası kripto paralara karşı, bazıları finansal istikrar, bazıları yatırımcı korunması ve yasa dışı kullanım konularında olmak üzere ciddi soru işaretlerine sahip olan biriyim. Diğer taraftan ise ödeme sistemleri ve inovasyon olmak üzere birçok faydası da bulunuyor. İnovasyonu destekleyici bir duruma gelmesi için bu konuda uygun regülasyonları hazırlayacağız.

“Ukrayna savaşı emtia fiyatlarını etkiliyor”

Oligarkların Putin’in düşünceleri üzerinde etkin olduklarını düşünüyorum. Dolayısıyla yaptırımların onlar ve dolayısıyla Putin üzerinde bir etkisi olabilir. Kısa vadede Rusya’ya bağımlı olduğumuz konuları azaltmayı düşünüyoruz. Çin’e ise yaptırım uygulamanın gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Ukrayna’da yaşananlar emtia fiyatları üzerinde ciddi baskı oluşturuyor.

“Faizler normale döneecektir”

Fed bağımsız bir kurum. Bu yüzden ‘Ben olsaydım, bunu yapardım’ şeklinde bir yorumda bulunamam. Ancak faizler normale dönecektir diye düşünüyorum. Amerikan ekonomisi hala çok güçlü. Ben iyimser düşünüyorum.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl