ABD Hazine Bakanı Yellen: Risk oluşursa yeni kurtarmalar gelebilir

ABD'de yaşanan bankacılık kriziyle ilgili yeni bir açıklama da Hazine Bakanı Yellen'dan geldi. Bankalar Birliği'ne gönderdiği bir mektupta gündemi değerlendiren Yellen, sürecin istikrara kavuşmaya başladığını ancak küçük finansal kurumlarda yaşanacak muhtemel iflaslar ile ekonomi için risk oluşması durumunda yeni kurtarma paketlerinin de gerekebileceğini belirtti.

janet yellen

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Amerikan Bankalar Birliği’ne yönelik yazdığı mektubunda ilginç bir ifade kullandı ve yeni kurtarma hamlelerinin de yapılabileceğini söyledi.

“Bu adımlar gerekliydi”

ABD bankacılık sisteminin sağlam olduğunu belirten Yellen, şu ifadeleri kullandı:

“Geniş çaptaki bankacılık sistemini korumak için devletin bu müdahaleleri gerekliydi. Eğer küçük finans kurumları da benzer durumlar yaşarsa ve iflaslar ekonomi için risk oluşturursa, yeni hamleler de gerekebilir. Açık konuşursam; hükumetin son adımları ve eylemleri mevduat sahipleri ile bankacılık sisteminin güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığımızı göstermiştir”

Senato ve meclis karşısına çıkacak

Yellen bu hafta Senato ve meclis olmak üzere iki Kongre panelinde senatör ve milletvekillerinin sorularını cevaplandıracak. Bilindiği üzere ABD’de geçen hafta 10 Mart günü başlayan bankacılık krizinde ilk olarak Silikon Vadisi Bankası’nda sorunlar görülmüş ve binlerce mevduat sahibi paralarını çekmek için kuruma başvurmuştu. Kaliforniya merkezli SVB’nin ardından New York merkezli Signature Bank de iflas etmişti. Daha sonra FDIC iki kuruma da el koymuş ve tüm mevduat sahiplerinin paralarının güvende olduğu açıklanmıştı.

Tüm bu yaşananlar Bitcoin’de çok önemli yükselişler getirmişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl