ABD Hazine Bakanlığı raporu: Kripto paralar, yaptırımların etkisini azaltıyor

Son dönemde sabit coin'lerin ciddi şekilde tartışıldığı ABD'de, şimdi de Hazine Bakanlığı'ndan genel bir kripto para yorumu geldi. Dün yayımlanan raporda, kripto paraların ve alternatif ödeme sistemlerinin sınır ötesi ödemelerin saklanmasında yeni yollar yarattığı, bu durumun da ABD yaptırımlarının etkisini azalttığı belirtildi.

abd senatosu

ABD Hazine Bakanlığı dün, “Yaptırımların gözden geçirilmesi” başlıklı bir rapor yayımladı. Son 20 yılda yaptırım sayısının ciddi şekilde arttığının belirtildiği raporda İran’ın küresel finansa sistemini kullanımasının engellenmesinden, Kolombiyalı uyuşturucu çetelerinin kullandığı paravan şirketlerin varlıklarına el konulmasına ve kripto paralara kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulunuldu.

ABD’nin, yasa dışı faaliyetlerin arkasında olduğundan şüphelendiği ya da anlaşmazlığa düşülen ülkelere yönelik yaptırımlarının altı aylık bir incelemesinin yapıldığı raporda, dijital paralar ve alternatif ödeme platformlarının sınır ötesi işlemleri gizlemenin yeni yolları olarak görüldüğü, bu durumun da Amerikan yaptırımlarının etkisini azalttığı belirtildi.

“Doların küresel rolünü azaltmak için kullanılabilir”

Raporda, bu yeni tip teknolojilerin kötü niyetli kişilere bazı fırsatlar sunduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Bu yeni teknolojiler, kötü niyetli kişilerin fon tutabilmesine ve transferlerin geleneksel dolar tabanlı finansal sistem dışında transfer edilebilmesine olanak sağlıyor. Bu durum aynı zamanda yeni finans ve ödeme sistemlerinin kurulup doların küresel rolünü azaltma amacını da taşıyabilir.”

Raporda ayrıca, bakanlığın kripto paralar konusunda kendisini geliştirmesi ve finansal kurumlarla kripto evrenine daha yakın olmak için temas halinde olması tavsiyesinde de bulunuldu.

New York Times’ın haberine göre de ABD, terörizm ve yasa dışı olayların arkasında olduğunu ya da, Kuzey Kore ve İran da dahil olmak üzere insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğini iddia ettiği ülkelere, 9 binden fazla yaptırım uyguladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl