ABD’den popüler Ethereum mikseri Tornado Cash’e yaptırım

Yaşanan hack olaylarında saldırganların varlıkların takibini zorlaştırmak için kullandığı Tornado Cash'e ABD Hazine Bakanlığı'ndan yaptırım kararı çıktı.

Axie Infinity’den Harmony’ye, Parity wallet’tan BitMart borsası hack olaylarına kadar, binlerce dolardan yüzmilyonlarca dolara kadar yapılan her siber hırsızlık vakasında hacker’ların en çok kullandığı protokol olan Tornado Cash’e ABD Hazine Bakanlığı’ndan yaptırım kararı çıktı.

ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) de Tornado Cash ile 44 adet kripto para adresini “siber bağlantılı yaptırım uygulanacaklar” listesine aldı. ABD’de OFAC, Hazine Bakanlığı’na bağlı görev yapan bir kurum olarak yaptırım uygulanacak kişi ve kurumları belirliyor. Bu kararın ardından ABD’li hiçbir kişi ya da kurum Tornado Cash ile herhangi bir etkileşime giremeyecek ya da protokolü kullanamayacak.

OFAC, Mayıs ayında da bir başka karıştırıcı uygulama Blender.io’yu yaptırım uygulanacaklar listesine dahil etmişti.

Kuzey Koreli Lazarus ve Ronin hack’i dikkat çekti

Geçtiğimiz sene ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından birinin hack’lenmesiyle tartışılmaya başlanan kripto odaklı siber saldırılar, özellikle 2022 yılındaki Axie Infinity ve Harmony hack olaylarıyla daha da artmıştı. Petrol boru hattı siber saldırısında Tornado Cash kullanılmamış ancak saldırganların Bitcoin talep etmesi ses getirmişti. Ancak Axie ve Harmony hack’lerinde saldırganlar, çaldıkları varlıkların bir bölümünü kısa süre önce Tornado Cash’e taşımışlardı.

ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri, 600 milyon dolar değerden fazla varlığın çalındığı Axie Infinity-Ronin köprüsü hack olayının arkasında Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’un olduğunu ve bu grubun ülkenin nükleer silah programlarını fonlamak için Kuzey Kore devleti tarafından kullanıldığını dile getirmişlerdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl