ABD Hazine Bakanlığı’ndan yeni sabit coin raporu geliyor

ABD'de son dönemin büyük tartışma konusu olan sabit coin'ler hakkında Hazine Bakanlığı'nın kısa süre içinde bir rapor yayınlama hazırlığı içinde olduğu belirtildi. İddialara göre, şu ana kadar eyalet bazında regüle edilen sabit coin'ler ve endüstrisi için yeni bir regülasyon plânı da hazırlanıyor.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’ın da eleştirdiği sabit coin’ler için ABD Hazine Bakanlığı’nın yeni bir rapor hazırlamak üzere olduğu iddia ediliyor. Bloomberg’in anonim kaynaklara dayandırdığı habere göre; bakanlığın sabit coin’ler hakkındaki yeni raporu, bu kripto paraları destekleyen varlıklardan ötürü oluşan nakde çevirme risklerini ön plâna çıkaracak. Kripto para sektöründe yaşanmakta olan gelişmeler de büyük endişeler olarak raporda dile getirilecek.

ABD’de şu ana kadar sadece eyalet bazında regüle edilen sabit coin’ler konusunda daha geniş çerçevede bir regülasyon yapısının oluşturulması için de bu raporun bir ön hazırlık olduğu belirtiliyor.

Destekleyen varlıklar hep tartışma konusu

Başta ABD dolarına endeksliler olmak üzere, sabit coin’ler kripto para piyasalarında en çok işlem yapılan varlıklar olarak görülüyor. Geleneksel finans uzmanları ve politikacılar, sabit coin’lerin piyasa manipülasyonu için bir araç olarak kullanıldığını iddia ederken, onları destekleyen varlıklar hakkında da şüphelerini dile getiriyorlar. Özellikle en büyük sabit coin olan USDT’nin arkasındaki varlıklar yıllardır tartışma konusu…

Soruşturma da başlayabilir

Bir süredir Janet Yellen başkanlığında Hazine Bakanlığı ve finansal regülatörler sabit coin ihraççılarını yakından izliyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın bu raporunun yanı sıra ayrıca, Finansal İstikrar Denetleme Konseyi’nin de, sabit coin’lerin oluşturduğu tehditle ilgili bir soruşturma başlatmayı düşündüğü de belirtiliyor.

Her geçen gün değerleri artıyor

Kripto para piyasasının en önemli unsurlarından olan sabit coin’ler, kripto para alımlarında önemli bir güç olarak görülüyor. Bu kripto paralar piyasadaki değerlerini her geçen gün artırırken, onları ihraç eden şirketler de gelen talebe göre daha çok sabit coin üretiyorlar.

En büyük sabit coin olan ve Tether şirketinin ihraç ettiği USDT, yılbaşında 20 milyar dolar değerini bugün 70 milyar dolara çıkarmış durumda. İkinci sırada bulunan ve Circle şirketinin çıkardığı USDC sabit coin’i ise yılbaşında 4 milyar dolardaydı. Şu anki değeri ise 30 milyar dolarda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl