ABD Hazinesi’nde para kalmadı: “Ödemeleri erteleyelim” talebi

ABD'de borç limiti pazarlıkları tüm hızıyla devam ederken, kasasında 57 milyar dolar kaldığı belirtilen Hazine Bakanlığı'ndan, diğer devlet kurumlarına ödeme erteleme talebinde bulunuldu.

Başkan Biden ile Cumhuriyetçi liderler arasında devam eden borç limitinin yükseltilmesi pazarlıkları son sürat devam ederken, Hazine’de ise alarm zilleri çalmaya başladı.

Washington Post’ta yer alan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı, diğer federal kurumlardan, ödemelerin ertelenmesi yönünde talepte bulundu. Biden yönetiminde konuyla ilgilenen yetkililerin, borç limiti sorununda B planı üzerinde çalıştıkları ve hükumete zaman kazandıracak çözümler aradığı belirtiliyor.

Yetkililerin, erteleme talebini, Haziran ayı öncesine denk gelen ödemeler için istedikleri iddia ediliyor.

Bilindiği üzere hükumetin şu anda 31.4 trilyon dolar borcu bulunuyor ve devletin alabileceği borç miktarı şu anda doldu. Bu miktarın artırılması için ise Kongre’nin onayı gerekiyor. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ise, borç limitinin artırılması konusunda günlerdir pazarlık halindeler ancak iki taraf da birbirinden bazı tavizler almaya çalışıyor. Bu yüzden anlaşma şu ana kadar bir türlü sağlanamadı.

Yellen sürekli uyarıyor

Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce birçok kez yaptığı uyarıda, Hazine’nin 1 Haziran itibarıyla ödeme yapamaz hale gelebileceğini ifade etmişti. Uzmanlar ABD Hazine’sinde yaklaşık 57 milyar doların kaldığını belirtiyorlar.

ABD başkanı Joe Biden ile görüşmeleri sürdüren ekibin başında yer alan Temsilciler Meclisi sözcüsü Kevin McCarthy, dün akşamki toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, “Sonuç çıkmadı ama her gün görüşmeye devam edeceğiz” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl