ABD, ilk kez bir kripto para borsasını yaptırım listesine aldı

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya merkezli kripto para borsası Suex.io’yu yaptırım listesine aldı. Söz konusu karar, fidye yazılım saldırılarıyla mücadelenin bir parçası olarak verildi. Böylece bir kripto para borsası ilk defa ABD’nin yaptırım listesine girmiş oldu.

Alınan yaptırım kararıyla beraber, ABD’lilerin borsa ile iş yapmaları yasaklandı. Aksi takdirde para veya hapis cezasıyla karşı karşıya kalınacak.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Adewale Adeyemo, basın açıklamasında Suex’in fidye yazılımı türünden en az sekiz işleme aracılık ettiğini, platformun işlem hacminin yüzde 40’ının suç faaliyetleriyle bağlantılı adreslerle ilişkili olduğunu söyledi. Borsa çalışanları için ise şimdilik bir yaptırım kararı alınmadı.

Suex’in resmi olarak Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da kayıtlı olduğu, ofislerinin ise Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde yer aldığı tespit edildi. Ayrıca platformun birkaç yıl önce ABD Adalet Bakanlığı tarafından kapatılan BTC-e üzerinden gelen işlemlere de aracılık ettiği belirlendi.

Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis, Suex’in son üç yılda 160 milyon dolardan fazla Bitcoin aldığını ortaya koydu. Bu BTC’lerden bazılarının darkweb üzerindeki pazar yerlerinden geldiği kaydedildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl