Rus kripto borsasından geçen 20 milyar dolarlık USDT, ABD takibinde

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaştan bu yana geçen 2 yılda, birçok kripto para transferini takibe alan Batı dünyası son olarak Moskova merkezli bir borsa üzerinden geçen 20 milyar dolar değerdeki USDT'ye gözünü dikti.

Ukrayna savaşı nedeniyle birçok Rus şirketini yaptırımlar listesine alan ve bunlara kripto para borsalarını da dahil eden Batı dünyası son olarak toplamda 20 milyar dolara varan değerdeki USDT transferlerini takibe aldı.

ABD medyasından Bloomberg’ün haberine göre, müttefik iki ülkenin kurumları, son 2 senede Moskova merkezli Garantex borsası üzerinden yapılan 20 milyar dolarlık USDT için takip ve soruşturma kararı aldılar. Garantex borsası, savaşın başlamasının hemen ardından 2022’de ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler tarafından yaptırım uygulanacak şirketler listesine alınmıştı.

USDT transferleriyle ilgili araştırmaların henüz başladığı ve konuyla ilgili detay vermek için çok erken olduğunu belirten uzmanların ismi ise Bloomberg tarafından haberin gizliliği nedeniyle paylaşılmadı.

Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Rus oligarklar ile politikacıların Batı’daki birçok varlığına ya el konulmuş ya da bu varlıklar dondurulmuştu.

Rus zenginlerin, Batı yaptırımlarından sıyrılmak için kripto paralara başvurduğu da biliniyordu. Birçok zengin Rus, özellikle kripto paralarla Dubai gibi birçok şehirde emlak yatırımı da yapıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl