ABD, İranlı genarali öldürdü, Bitcoin sıçrama yaptı

ABD'nin İranlı general Kasım Süleymani'yi öldürdüğü haberi gündeme bomba gibi düşerken Bitcoin ve altın sıçrama yaptı.

Bugün gece saatlerinde uluslararası ajansların “acil” koduyla geçtiği haberlerde, ABD’nin Irak’ta İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışı operasyonlarından sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’yi öldürdüğü bildirildi. ABD güçleri tarafından gerçekleştirilen ve Süleymani’yi hedef alan saldırıda toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği, bunlardan birinin de İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis olduğu kaydedildi.

Bitcoin’deki sıçrama bu olayla geldi

Bir numaralı kripto para Bitcoin, olay henüz ortaya çıkmadan önce 6600 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Kripto para, ABD’nin İranlı generali öldürdüğü haberi patlak verdikten sonra 7265 doları gördü. Bitcoin, TSİ 10.20 itibari ile 7206 dolardan alınıp satılıyor.

Bitcoin grafiği

Altın da yükseldi

Öte yandan altının fiyatı da hızlı bir yükseliş yaşadı. 1530 dolardan işlem gören ons altın, 1544 dolara dayandı ve şu sıralarda 1451 dolardan el değiştiriyor.

Gerilim büyüyor

ABD’nin bu hamlesi, iki ülke arasındaki gerilimi şiddetlendireceğe benziyor. Pentagon, Kasım Süleymani’nin Başkan Donald Trump’ın talimatı doğrultusunda öldürüldüğünü doğrularken İran cephesinden yapılan açıklamalarda “intikam” vurgusu yapıldı. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “ABD’nin DAEŞ (IŞİD), El Nusra, El Kaide ve diğerleriyle savaşan en etkili güç olan General Süleymani’yi hedef alan ve suikastla öldüren uluslararası terörizm eylemi, son derece tehlikeli ve aptalca bir gerginliktir.” ifadelerini kullandı. Twitter mesajında Bakan Zarif, “ABD’nin bu külhani maceracılığının tüm sonuçlarının sorumluluğunu taşıdığını” da sözlerine ekledi.

Hamaney: Suçluları acı bir intikam bekliyor

Zarif’in mesajının ardından İran’ın dini lideri Ayatullah Ali Hamaney ise “Suçluları acı bir intikam bekliyor” açıklaması yaptı. Ülkede üç günlük yas ilan eden Hamaney, “Tüm düşmanlar bilmelidir ki cihat direnişi iki kat motivasyonla sürecek ve bu kutsal savaşta kesin zafer savaşçılarımızı bekliyor” dedi.

Son olarak saldırıyı “zalimce ve korkakça” şeklinde nitelendiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise “ABD’nin işlediği bu korkunç suçun intikamını kuşkusuz alacaktır” ifadesini kullandı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl