ABD işsizlik rakamları açıklandı, Bitcoin’de sert düşüş geldi

ABD'de Fed'in Kasım ayındaki faiz kararını yakından etkilemesi beklenen tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Resmi rakamların belli olmasının ardından Bitcoin'de de sert bir düşüş geldi.

Günlerdir 20 bin dolar civarında işlem gören Bitcoin ABD’den gelen işsizlik rakamlarının ardından sert bir düşüş yaşadı. En büyük kripto para rakamların açıklanmasıyla 20 bin dolar seviyesinden 19 bin 500 dolara indi.

Fed faiz kararında yumuşamaya gitmeyebilir

250 bin olarak beklenen tarım dışı istihdam rakamı 263 bin olarak açıklandı. %3.7 olarak beklenen işsizlik oranı da %3.5 olarak duyuruldu. Bu rakamlar ABD için iyi gibi gözükse de, hükumetin enflasyonu düşürme çabalarının bir parçası olarak ekonomiyi durgunlaştırmaya çalıştığı biliniyor. Dolayısıyla Fed, Kasım ayındaki faiz kararında yumuşamaya büyük olasılıkla gitmeyecek.

75 baz puan için oran %92 oldu

Rakamların açıklanmasından sonra ABD faiz oranları vadeli işlemlerinde de hareket oluştu. Fed’in Kasım ayında 75 baz puan artırıma gitme olasılığı rakam öncesinde %85.5 iken, duyurudan sonra %92’ye çıktı.

Birkaç gün önce 110’un altına düşen dolar endeksi (DXY) ise 112.6’ya çıkarak önemli bir yükseliş kaydetti. Euro, dolar karşısındaki düşüşünü sürdürdü ve euro/dolar paritesi 0.9728 oldu. Altında da %1’lik bir düşüş geldi.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl