ABD Kongresi’ndeki toplantıda kripto para CEO’ları ağırlandı

Kripto para evreninin yaklaşık 1 haftadır merakla beklediği Finansal Hizmetler Komitesi toplantısı TSİ 18'de başladı. Duruşmaya kripto para evreninin önemli isimleri katılırken Kongre üyelerinden sıklıkla hack'lenme, dolandırıcılık ve sabit coin'leri destekleyen varlıklarla ilgili sorular geldi.

ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komisyonu’nun 6 önemli kripto para şirketi yöneticisini ağırladığı toplantı bugün yapıldı. Kongre üyesi Maxine Waters’ın başkanlık yaptığı oturumda, üyeler yöneticilere özellikle güvenlik konularoıyla ilgili birçok soru yönelttiler.

Her üyenin 5 dakikalık sürede soru sorma ve cevap alma hakkının bulunduğu toplantının sakin bir havada geçmesi dikkat çekti.

Brian Brooks tecrübesini gösterdi

Toplantının başında özellikle genç yaşıyla ön plâna çıkan FTX borsası kurucusu Sam Bankman-Fried’in heyecanlı tavırları gözlerden kaçmazken, devlet kurumu OCC’de başkanlık yapmış olan ve şu anda Bitfury CEO’su konumundaki Brian Brooks ise tecrübesini konuşturdu.

“Bitcoin ETF’i sunmak için Kanada’ya gitmeyi açıklayabilir misiniz?”

Rahat tarzı, her soruya açık ve net verdiği cevaplarla ön plâna çıkan Brooks, SEC’nin spot ETF’e onay vermemesini sert şekilde eleştirdi. Brooks şunları söyledi:

“Amerikalılar Web 3.0 ve merkeziyetsiz borsalar konusunda ulusal politikasının ne olduğunu bilmelidir. Bugün hangi token’ın menkul kıymet olup olmadığını tartışmak gibi küçük sorularla vakit kaybetmememiz lazım.

Bizim cevaplamamız gereken makro seviyedeki sorular şunlardır:

Kullanıcı kontrolü olan bir internet mi, yoksa 5 şirketin yönettiği bir internet mi istiyoruz?

Bugün bankalara mı daha çok güveniyoruz yoksa açık kaynaklı yazılımlara mı?

Biri bana Fidelity gibi Amerika’nın en iyi şirketlerinden birinin neden Bitcoin ETF’i sunmak için Kanada’ya gitmek zorunda kaldığını açıklayabilir mi?”

Kongre üyesi sert konuştu: Bitcoin Ethereum’a, o da Doge’a dönüşür!

Kripto para karşıtlığıyla bilinen Kongre üyelerinden Brad Sherman’ın konuşması ise hem tepki çekti hem güldürdü. Sherman, kripto paraların ABD dolarına rakip olduğunu ve onu yerinden etme ihtimali bulunduğunu belirtirken, hayvan isimleriyle yaratılan coin’ler hakkında dikkat çekici sözler sarf etti. Sherman, toplantıya gelmeyi tercih etmeyen Coinbase CEO’su Brian Armstrong ile Tether şirketi yöneticilerini de yerden yere vurdu:

“Kripto paraları savunanlar aslında toplumda güçlünün yanında olanlardır. Gücü temsil ederler.

Washington’da ve Wall Street’te güçlü olanlar kripto paralara milyonlar yatırıp milyarlar hatta trilyonlar kazanmaya çalışıyor. Bunlar; Goldman Sachs, JP Morgan, BlackRock, Musk ve Zuckerberg’dür.

Burada karşımızda olan CEO’ları saymamıza gerek yok.

Bugün burada lobicileriyle ve güçleriyle yan yana olan güçlüleri görüyoruz.

Regülatörler bu toplantıyı iyi dinlemeliler. Gücün ve paranın bir tarafta olduğu bir yerde biz anlamlı bir yasa çıkaramayız.

Peki gücün nerede olduğunu merak ediyorsanız, şunu bilin ki, Zuckerberg buraya gelip, işte orada oturmak zorunda kaldı. Ancak Brian Armstrong, kendisi gelmedi, 2 numarasını gönderdi. Tether ise gelmeye tenezzül bile etmedi.

Kripto paraların en büyük düşmanı yine kripto paralardır. Bitcoin’in yerini Ethereum alabilir. Ethereum’un yerini de DOGE, onun yerini de Hamster coin alabilir.”

Toplantıda özellikle USDC sabit coin’inin ihraççısı Circle şirketi CEO’su Jeremy Allaire’e USDC’nin arkasındaki varlıklarla ilgili sorular soruldu. Allaire’in de sakin ve her soruya cevap verebilen tavrı önemliydi.

Bazı üyelerin, “Anında para gönderilebiliyor mu? Komisyon az mı?” gibi soruları da gözlerden kaçmadı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl