ABD Kongresi’nde yoğun katılımlı kripto oturumu: Neler konuşuldu

ABD Temsilciler Meclisi'nin Finansal Hizmetler ve Tarım Komiteleri, kripto paraları ele almak ve düzenleyici belirsizliği azaltmak üzere mevcut mevzuatta yapılacak olası değişiklikleri görüşmek için toplandı.

ABD’de dün akşam “Dijital Varlıkların Geleceği: Dijital Varlık Piyasalarındaki Düzenleyici Boşlukların Ölçülmesi” başlıklı, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ve Tarım Komitesi ortak komite toplantısı gerçekleştirildi.

Senatör Patrick McHenry ve Temsilci Glenn Thompson başkanlığındaki komiteler, Republic Crypto Direktörü Andrew Durgee, CFTC yetkilisi Matthew Kulkin, Kraken Baş Hukuk Müşaviri Marco Santori, Web3 Vakfı Baş Hukuk Müşaviri Daniel Schoenberger, eski CFTC Başkanı Timothy Massad ve New York Borsası Operasyon Direktörü Michael Blaugrund’ın ifadelerini dinledi.

Oturumda yeni bir ABD kripto mevzuatı geliştirmek yerine, mevcut yasaların kripto değişiklikleriyle desteklenmesi üzerinde duruldu. Oturum, 27 Nisan’da Tarım alt komitesinin kripto spot piyasalarının düzenlenmesine ilişkin görüşlerinin ardından düzenlendi.

‘Kripto dostu’ McHenry’den “yenilikçilik” vurgusu

McHenry açılış konuşmasında, “Buradaki amaç, düzenleme boşluklarını kapatmak için pazara ve tüketicilere güvence vermemiz için yasa oluşturmaktı. Yenilikçiliği kullanmak, tüketicinin korunmasını sağlamak…  Amacımız, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun (SEC) şu anda olanlardan farklı olarak tüketicilerin korunmasını sağlamak için birlikte çalışmasını sağlamak.” yorumunda bulundu.

Blok zinciri teknolojisinin potansiyeline övgü

Tarım Komitesi üyesi Temsilci Dusty Johnson açılış konuşmasında blok zinciri teknolojisinin potansiyelini teyit etti. Johnson, daha önce de blok zinciri ve dijital varlıkları desteklemek üzere bir karar tasarısı sunmuştu.

Karar ayrıca SEC’nin mevcut açıklama planının, bir yatırımcının bilinçli kararlar vermesi için ihtiyaç duyduğu dijital varlık özelliklerini yakalayamadığını savunuyor. Kraken’in baş hukuk sorumlusu Marco Santori, açılış konuşmasında benzer bir vurgu yaptı.

Kraken yöneticisi, Avrupa’yı işaret etti

Borsanın baş hukuk sorumlusu Marco Santori’ye göre mevcut açıklama çerçevesi, dijital varlıklara ilişkin önemli sayıda özelliği yetersiz bir şekilde kapsıyor. Santori denizaşırı yatırımlar konusunda da konuştu.

Kraken yöneticisi, konuşmasında, “Avrupa’ya yatırım yapmak için planlar yaptık. Birleşik Krallık’a yatırımlar için de planlar yapıyoruz. ABD’de sahada insanları işe alarak yatırım yapma planlarımız var… Ancak bu konuda sınırlıyız. Kapsamlı bir federal plan olmadan buraya ne kadar kaynak aktarmamız gerektiğini belirlemekte oldukça zorlanıyoruz.” dedi.

Masada yine ‘Howey Testi’ vardı

Temsilci Mike Johnson “tarihi” olarak nitelendirdiği oturumda, “İhtiyacımız olan ilerlemeyi kaydedeceksek, bunu birlikte yapmamız gerekecek. Dijital varlık alanına kesinlik ve mantıklı bir uyum getirmek istiyoruz.” dedi. Bir dijital varlığın yatırım sözleşmesi mi yoksa emtia mı olduğunu belirlemek için Howey Testini uygulamanın önemini de yoruma açtı.

“Yeni bir düzenleme gereksiz”

Bir diğer Temsilci Stephen F. Lynch, kripto için ayrı bir düzenleyici rejimin çözüm olduğunu düşünmediğini söyleyerek, “Yeni bir yasa çıkarmanın hafif bir dokunuş olarak değerlendirilebileceğinden endişe ediyorum. Yeni bir düzenleme lüzumsuz ve gereksiz görünüyor.” dedi.

Öte yandan Lynch, kripto para savunucularının SEC’nin ifşa politikalarını eleştirdiklerini, çünkü işletmelerinin “düzenli piyasalar ve yatırımcı koruma yasası” düzenlemelerine uymadığının farkında olduklarını ileri sürdü. Lynch, “Mevcut kurallara uymak yerine, çeşitli kripto para firmaları SEC’ye karşı yasal bir savaşa girdiler.” diyerek SEC’nin kripto endüstrisine karşı açtığı 130 davada “galip geldiğini” belirtti.

Bu yılın başlarında kurum, Kraken’e Ethereum stake ürünlerini kayıtsız yatırım sözleşmesi olarak sunduğu için dava açmıştı. Firma, suçu kabul ya da inkâr etmeden SEC ile anlaşmıştı.

ABD’li şirketler için mevzuat çağrısı

Temsilci French Hill de konuşmasında mevzuat çağrıda bulundu. Hill, “Offshore kripto borsalarına güvenemeyeceğimize göre, ABD’de kurallara uyacak, yatırımcılar ile tüketicileri koruyacak ve FTX gibi kaotik olayların tekrar yaşanmasını önleyecek ABD şirketleri için burada mevzuat üzerinde çalışmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yeni bir mevzuat konusu endişe yaratıyor

Eski CFTC Başkanı Tim Massad mevcut menkul kıymetler yasalarının yeniden yazılması çağrılarından endişe duyduğunu söyledi. Yeni yasalar oluşturma konusunda açıklama yapan Massad’a göre, yeni bir mevzuatın yürürlüğe konması süreci, yorumlanmasına ilişkin soruların ortaya çıkmasına sebep olacak. Bu da yasal anlaşmazlıkların ve belirsizliklerin çoğalmasına neden olurken nihayetinde kasıtsız boşluklara yol açacak. Massad ayrıca, “Şu anda token’ları sınıflandırmak için gerekli bilgiler mevcut değil.” dedi.

Massad, ortak bir öz-düzenleyici kuruluş da önerdi. Eski CTFC başkanına göre bu kuruluş kurallar koyacak ve bu kurallar daha sonra her iki tarafça da onaylanacak.

“Dijital varlıkların faydaları nerede?”

ABD Temsilciler Meclisi’nin kıdemli üyesi David Scott, konuşma süresini kripto sektörünü küçümsediğini dile getirmek için kullandı. Scott, “Dijital varlıkların sözde faydaları henüz gerçek hayatta görülmedi. Siz Amerikalılar günlük mal ve hizmetler için kripto kullanarak ödeme yapıyor musunuz? Cevap kesinlikle hayır.” şeklinde konuştu.

Eski CFTC Direktörü Matt Kulkin de BTC ve ETH’yi dijital emtialar olarak adlandırdı ve bu ikisinin dışında “bir dizi” başka dijital emtia olduğunu da söyledi.

“Kara para aklama yasalarından kaçanlar için platformlar inşa ediliyor

Temsilci Brad Sherman, “Hiç kimse kripto para birimlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde ilerlemesine izin vermeli miyiz sorusunu sormadı.” dedi.

Kriptonun kelimenin tam anlamıyla ‘gizli para’ anlamına geldiğini, yaptırım yasalarından kaçmak ve vergi yasalarını yenmek için tasarlandığını belirtti.

Sherman, ardından panele hitap ederek “Vergi yasalarımızdan ve kara para aklama yasalarımızdan kaçmak isteyenler için platformlar inşa ederek milyarlarca dolar kazanıyorsunuz.” dedi.

Kongre’nin düzenlemeyle ilgili harekete geçmesi isteniyor

Temsilci Marc Molinaro son olarak Kongre’nin yeterli kılavuz ve düzenleme sağlama yolunda ilerlemesinin gerekli olup olmadığını sordu. “Sanmıyorum” diyen New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) yöneticisi Michael Blaugrund dışında tüm tanıklar ‘evet’ dedi.

Komite Başkanı Patrick McHenry oturumdan çıkardığı sonuçları ise şöyle sıraladı:

  1. Mevcut ifşa çerçevesi dijital varlıklar için çalışmıyor
  2. CFTC’nin yatırım sözleşmelerinin dışında kalan dijital varlıklar üzerinde ek yetkiye ihtiyacı var
  3. SEC’nin aracı kurumlar ve menkul kıymet borsaları için kurallarını değiştirmesi gerekiyor
  4. SEC ve CFTC bunu tek başına yapamaz. Kongre harekete geçmeli
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl