ABD Kongre raporu: Banka iflaslarının sebebi kripto değil

ABD’de Kongre Araştırma Servisi'nin (CRS) yeni bir raporu, Silicon Valley Bank, Signature Bank veya hatta Silvergate'in çöküşünün nedeninin kripto sektörü olmadığını ileri sürdü.

ABD Kongresi tarafından yayınlanan bir raporda Signature, Silvergate ve SVB’nin çöküşlerinin kripto para sektörüne atfedilemeyeceği belirtildi.

“Silvergate, SVB ve Signature Bankalarının Başarısızlıklarında Kripto Para Biriminin Rolü” başlıklı rapor, bankaların FTX ve diğer batan kripto firmalarında çok paraları olduğu ya da kendi kripto ürünlerinde para kaybettikleri için başarısız oldukları yönündeki yaygın inanca karşı çıkıyor.

Ek olarak raporda, Silvergate’in çöküşü sırasında mevduatlarının yüzde 90’ını kripto müşterilerinden aldığı da kabul edildi. Bu oranın 2021’in sonunda yüzde 98’in üzerinde olduğu da belirtildi.

“Batan kripto şirketleriyle bağlantılı bankaların aldığı etki minimum düzeyde”

“Bankacılık iflasları ile belirli kripto endüstrisi iflasları arasında nedensel ilişkiler aramak caziptir” denen raporda, Celsius ve FTX gibi yüksek profilli şirketlerle iş yapan bankaların, bu çöküşlerden sınırlı düzeyde risk etkisi aldığı da kaydedildi.

Öte yandan, bu bankaların karşılaştığı sorunların 2022 yılı boyunca kripto para değerlerinde meydana gelen önemli düşüşten kaynaklandığının altı çizildi. Yazarlar, dijital varlık fiyatlarındaki düşüşün merkezi kripto platformları ve sabit coin ihraççıları arasında itfalara yol açtığını, bunun da bankalarda tutulan mevduatların tükenmesine neden olduğunu belirtti. Aktarılana göre, para çekme taleplerini karşılamak için, finansal kurumlar güvenli olduğuna inanılan menkul kıymetleri satmaya devam etti ancak bunun sonucunda zarar etti.

“Kripto paralarla ilgili varlıklarda kayıp yaşanmadı”

Rapora göre, Silvergate 2022 yılının dördüncü çeyreğinde mevduatlarında yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş yaşarken, Signature’ın mevduatları aynı zaman diliminde yaklaşık yüzde 15 oranında azaldı. Bu örnekte, kripto paralarla ilgili varlıklarda kayıp yaşanmadığı gözlemlendi. Ancak, kripto mevduatlarının geri çekilmesi bankaların diğer varlıklarını zararına satmasına yol açtı.

Raporun sonuç bölümünde, kripto dostu iki bankanın yakın zamandaki kaybının, kripto girişimleri için mevcut olan sınırlı bankacılık alternatiflerine ilişkin endişeleri yeniden alevlendirdiği öne sürülüyor. Yazarlara göre, bankacılık düzenleyicilerinin, bankaların kripto firmalarına hizmet vermekten caydırılmadığı veya yasaklanmadığı yönündeki iddialarına rağmen, bankaların hâlâ sektöre karşı isteksizlik göstermesi mümkün görünüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl